İçeriğe atla

Prag'ın Kurtuluşu Madalyası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Prag'ın Kurtuluşu Madalyası
Madalyanın önden görünüşü
 Sovyetler Birliği tarafından verilir
TürAskeri Madalyası
Olası Hak
Sahipleri
SSCB Vatandaşları
GerekçeBu madalya Prag Taarruzuna katılım gösterenlere verilirdi.
Tanım9 Haziran 1945
İstatistikler
Toplam Verilişi395,000

Prag'ın Kurtuluşu Madalyası (RusçaМедаль «За освобождение Праги»), SSCB vatandaşlarına II. Dünya Savaşı yıllarında verilen askeri bir madalyadır. 9 Haziran 1945'te SSCB Yüksek Sovyet Konseyi kararnamesiyle Halkın Sovyetler Birliği Savunma Komisyonu'nun (Sovnarkom) dilekçesini yerine getirmek üzere kuruldu.[1] Nazi Almanyası'nın Silahlı Kuvvetleri'nden Prag şehrinin kurtuluşu için verilen savaşların katılımcıları ödüllendirildi.

Prag'ın Kurtuluşu Madalyasının arkası

Ödül Tüzüğü

[değiştir | kaynağı değiştir]

"Prag'ın Kurtuluşu Madalyası", Kızıl Ordu, Donanma ve NKVD birliklerinin askerlerine, Prag şehrinin kahramanca saldırısına ve kurtuluşuna doğrudan katılımcılar ve bu kentin yakalanması için muharip operatörlerin organizatörleri ve liderlerine verildi. Madalyanın ödülü, SSCB Yüksek Sovyet Başkanlığı adına Prag'ın kurtuluşa gerçek katılımı için belgeler temel alınarak yapıldı.[2] Askerî personele hizmet edenler madalyayı ünite komutanından aldılar, askere verilen emekliler madalyayı alıcının topluluğundaki bir bölgesel, belediye veya ilçe askeri komiserinden aldılar.

Prag'ın Kurtuluşu Madalyası göğüsün sol tarafında ve SSCB'nin diğer ödüllerinin de bulunduğu Varşova'nın Kurtuluşu Madalyasının hemen sonrasında yer aldı. Rusya Federasyonu Emirleri veya madalyaları eşliğinde giyilirse, bu madalya önceliklidir.

Madalya Tanımı

[değiştir | kaynağı değiştir]

"Prag'ın Kurtuluşu Madalyası", 32mm çapında dairesel pirinç madalyon ve yükseltilmiş çerçeve kenarlı madalyondu. Madalyanın üst yarısı boyunca, "KURTULUŞ İÇİN" (Rusça: "ЗА ОСВОБОЖДЕНИЕ") kabartma yazısı oldu.[3] Yazıtın altında, önemli yazılarda, "PRAG" (Rusça: "ПРАГИ") kabartması yazısı bulundu. Alt kısımda, defne çelengi üzerinde beş tane sivri uçlu yıldız, çelenk üzerinde yükselen bir güneş farklı ışınları yukarı doğru atıyordu. Tersine, kabartma düzlüğü üzerine beş sivri yıldız ve üç sıra halinde "9 MAYIS 1945" (Rusça: "9 МАЯ 1945") kabartma tarihi vardır. Madalyon süspansiyon halkası vasıtasıyla, 8 mm genişliğinde mavi bir merkezi şerit ile 24 mm genişliğinde mor bir ipek kumaş şerit ile kaplanan standart Sovyet beşgen çerçevesi üzerine halka ile sabitlendi.

Aşağıdaki kişiler, "Prag'ın Kurtuluşu Madalyası"nın alıcılarıydı.

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 14 Temmuz 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2016. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 18 Eylül 2010 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2016. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Ocak 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Aralık 2016. 

Ayrıca bakınız

[değiştir | kaynağı değiştir]