Poyraz, Elâzığ

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Poyraz
Elâzığ
Ülke Türkiye Türkiye
İl Elâzığ
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 255
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0424
Resmî site

Poyraz, Elâzığ ilinin merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk yerleşim kesinlikle bilinmemekle birlikte ilk resmi Harput kayıtları incelendiğinde 1518'de ismi Buryaz olarak gözükmekte daha sonra 1850'de ismi Buryaz olarak yine Harput yazılı kaynaklarında gözükmekte 1518'den önce köy ahalisi kim bilinmemekte. İlk yerleşim yeri halkınında o zamanki Sün Köyü altındaki şimdiki Kalecik (Galacuk) denen yer olduğudur ve konu hakkında fazla bilgi yoktur. 1500 yıllarından sonra köyde Hümmet Oğulları yaşamış daha sonra Veloş Oğulları yaşamıştır. 1638'de ,Sivas Divriği'nden göç eden Şerif Çelebi Sün köyüne yerleşmiş ve daha sonra çocukları Poyraz köyüne yerleşmişlerdir. Şerif Çelebinin torununun oğulları olan Musa ve İsa kardeşlerden 1717 doğumlu olan Musa 1735 de köyün imamlığını yapmıştır; ve şu anki eski camiyi yaptıran da yine o kişidir ki caminin yapılış tarihi 1735 olarak kayıtlara geçmiştir.

Daha sonraları yine Sivas Divriği'den geldiği tahmin edilen Yüzbaşı Hasan Naci Köye yerleşim tarihi tahmini 1700 yıllardır. Köyün diğer önemli Zatı Hacı Molla Ahmet ve Kardeşi Selman ile birlikte köyden 1830'larda ayrılmış Doğankuş (Tilenzik) Köyüne yerleşmişlerdir.

Ayrıca köyde 1900 yıllarda Rıfat Bey 1900 yıllarda Hüseynik'ten gelerek köy'e yerleşmiştir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2010 480
2000 255
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

köy tarım sektöründe büyük yer almaktadır. Buğday, arpa, kavun ve üzüm yetiştirilir.

Altyapı Bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu yoktur, taşımalı sistemle eğitim sürdürülür. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]