Portekiz Angolası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Angola Eyaleti
Província de Angola
1575-1975
{{{arma_açıklaması}}}
Arma
Millî marş
"A Portuguesa" (1910–75)
Portekiz Angolası Haritası
Portekiz Angolası Haritası
Tür Portekiz İmparatorluğu Kolonisi (1575-1951)
Portekiz Deniz aşırı eyaleti (1951-1972)
Portekiz İmparatorluğu'na bağlı bir Eyalet (1972-1975)
Başkent Luanda
Resmî din
Roma Katolikliği
Hükûmet Koloni Hükümeti
• 1575-1578
Kral I. Sebastião
• 1974-1975
Başkan Francisco da Costa Gomes
Tarihî dönem Emperyalizm
• Luanda'nın kolonileştirilmesi
1575
• Portekiz İmparatorluğu'nun dağılışı
1975
Yüzölçümü
• Toplam
1.246.700 km (774.663,47 mi)
Nüfus
• Sayılan
5.926.000 (1970)
Öncüller
Ardıllar
Kongo Krallığı
Ndongo Krallığı
Lunda İmparatorluğu
Angola Halk Cumhuriyeti
Günümüzdeki durumu Angola Angola

Portekiz Angolası, Güneybatı Afrika'da Portekiz yönetimi altında bir bölgeydi. 1951 yılına kadar Portekiz Batı Afrikası (resmî olarak Batı Afrika Devleti) olarak biliniyordu. İlk olarak Portekizli kâşifler 1483'de Kongo'ya geldiler ve Kongo Krallığı ile diplomatik ilişkiler geliştirdiler daha sonra ilk koloniyi 1575'de Luanda'da kurdular ve Kongo Krallığı ile bazı askeri çatışmalara girdiler. Portekiz, 18. yüzyılda yavaş yavaş iç bölgeleri kolonileştirmeyi başardı. Bununla birlikte, Afrika'daki sömürge mücadelesi sırasında diğer Avrupa güçleriyle yapılan anlaşmayla koloninin iç sınırları belirlendi. 20. yüzyılın başlarına kadar tüm bölgede tam kontrol sağlanamadı. 11 Haziran 1951'de Angola'nın statüsü, denizaşırı Angola Eyaleti'ne ve daha sonra 1973'te Angola Eyaleti'ne yükseltildi. 1975'te Portekiz Angolası, bağımsızlığını kazandı ve Angola Halk Cumhuriyeti kuruldu.[1][2][3]

Hükümet[değiştir | kaynağı değiştir]

Portekiz Angolası 20. yüzyılda, Estado Novo rejimi ile yönetiliyordu. 1951'de Portekiz yetkilileri, bölgenin statüsünü koloniden denizaşırı bir Portekiz Eyaleti statüsüne yükseltti. Yasal olarak, bölge Lizbona kadar Portekiz'in bir parçasıydı, Angola hükümetinin çoğu üyesi Portekizliydi, sadece birkaçı Angolalıydı. bürokrasinin neredeyse tüm üyeleri Portekizliydi.

Angola hükümeti, Portekiz'de olduğu gibi, oldukça merkeziyetçiydi. İktidar, yürütme organında toplandı ve tüm seçimler dolaylı yöntemlerle yapıldı. Lizbon'daki Başbakanlık ofisinden yetki, katı bir emir-komuta zinciri aracılığıyla Angola'nın en uzak noktalarına kadar uzanıyordu. Angola hükümetinin yetkisi son derece kısıtlıydı ve Avrupa'da halihazırda kararlaştırılan politikaların uygulanmasıyla sınırlıydı. 1967'de Angola hükümeti Lizbon'daki Ulusal Meclis'e bir dizi delege gönderdi.

Eyaletteki en yüksek yetkili, Portekiz kabinesi tarafından Denizaşırı topraklar Bakanın tavsiyesi üzerine atanan genel valiydi. Genel vali hem yürütme hem de yasama yetkisine sahipti. Hükümet Konseyi, eyaletin işleyişinde genel valiye tavsiyelerde bulundu. İşlevsel kabine, valinin tavsiyesi üzerine Dışişleri Bakanı tarafından atanan beş sekreterden oluşuyordu. Yasama Meclisinin sınırlı yetkileri vardı ve ana faaliyeti eyalet bütçesini onaylamaktı. Son olarak, tüm yasa tasarıları için bir Ekonomik ve Sosyal Konseye danışılması ve genel valinin tavsiyesini dikkate almaması halinde kararını Lizbon'a gerekçelendirmesi gerekiyordu.

1972'de Portekiz Ulusal Meclisi, Angola'nın statüsünü denizaşırı eyalet statüsünden daha fazla yetkiye sahip özerk devlet statüsü olarak değiştirdi. Böylelikle Portekiz savunma ve dış ilişkileri, Angola ise içişlerini yönetecekti.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Portuguese Angola". 
  2. ^ "Portuguse Angola". 
  3. ^ "History of Angola". 
  4. ^ "Angola | FactMonster". www.factmonster.com. Erişim tarihi: 24 Ağustos 2021.