Portecho

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Portecho
Tarzlar Elektronik rock
Etkin yıllar 2005-günümüz
Müzik şirketi Elec-Trip Records
Resmî site Portecho Resmi Sitesi
Üyeler Tan Tunçağ
Deniz Cuylan

Tan Tunçağ ve Deniz Cuylan’dan oluşan "Portecho”, 2005 yılında kuruldu. Elektronikayı rock müzikle buluşturan grup, dans müziğine farklı bir yorum getirdi. Sıcak gitar melodilerini İngilizce vokalle bir araya getiren Portecho, müzikal kimliğinde 80’lere de göndermeler yapıyor. İlk albümleri “Undertone”u 2006 yılının eylül ayında Elec-Trip Records’tan Oğuz Kaplangı prodüktörlüğünde yayınlayan grup, kısa sürede oldukça ilgi gördü.

Albüm sonrası çektikleri video klipler ve verdikleri konserlerle kısa sürede kendi kitlelerini oluşturan Portecho, 2008 yılında Rock’n Coke sahnesinde de performans yaptı. Grup üyelerinden Tan Tunçağ müziğe, elektronika ile akustik öğeleri birleştiren tarzıyla Londra'da çeşitli kulüplerde çalarak başladı. Türkiye'ye döndükten sonra tiyatro oyunları, filmler ve reklamlara müzik bestelemeye başlayan Tunçağ; Plaid, Mouse on Mars, The Orb ve The Chemical Brothers gibi pek çok uluslararası sanatçıyla aynı organizasyonlarda sahne aldı.

Deniz Cuylan ise, dikkatleri ilk kez 2003 yılında "Telecine" albümünü çıkaran "Maya" projesiyle çekti. Televizyona, filmlere, reklamlara, Düsseldorf ve Moskova'da gerçekleşen defilelere müzikler besteleyen Cuylan, 2004'te illüstratör Sadi Güran’ın çizimleriyle oluşturulan "Netame" projesini tamamladı. Deniz Cuylan halen alternatif müzik ve yaşam dergisi "Bant"ın editörlüğünü yapıyor.

Albümleri[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Undertone (2006)
  • Studio Plastico (2009)
  • Motherboy (2012)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]