Portal ven

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Portal ven ve kendisine dökülen venler maviyle gösterilmekte

Portal ven veya hepatik portal ven, karındaki gastrointestinal kanal (sindirim sistemi), pankreas, dalak ve safra kesesinden kanı karaciğere taşıyan damar. Halihazırda dokulardan geçmiş olan kanın oksijen içeriği nispeten azdır; ancak sindirim sisteminden kana karışan sindirilmiş besin maddeleri açısından zengindir.[1] Bu süreçte kana karışan toksinler de kanda olabilir.

Portal ven karaciğere gelen kanın yaklaşık %75'ini taşır, geri kalan %25 hepatik arterden gelir. Son dallarındaki kan hepatik arter kanıyla karışıp karaciğerin kılcal damarları olan sinüzoidlere girer. Kan daha sonra hepatik ven aracılığıyla inferior vena kavaya taşınır.[2]

L2 (ikinci bel omuru) seviyesinde, pankreasın boynunun arkasında splenik ven ve superior mezenterik venin birleşmesiyle oluşur. Sonrasında karaciğere doğru yükselen portal ven, oniki parmak bağırsağının üst kısmının arkasından (posterior) geçer ve küçük omentumun sağ ucunda yer alır. Burada sağındaki safra yolu ve solundaki hepatik arterle beraber portal triadın parçası olarak yoluna devam eder. Ciğer dokusuna girmeden sağ ve sol dallara bölünür. Portal vene dökülen diğer toplardamarlar arasında mideden sağ gastrik ven ve sol gastrik ven, safra kesesinden sistik ven ve paraumblikal venler bulunur.[3]

Portal vende yüksek kan basıncına portal hipertansiyon adı verilir ve özellikle sirozda ciddi bir sonuç olarak kendini gösterir. Belirtileri arasında asit (periton boşluğunda sıvı birikmesi), yemek borusu varisi, caput medusae bulunur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Portal vein". Encyclopaedia Britannica. 20 Şubat 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2017. 
  2. ^ "Architecture of the Liver and Biliary Tract". Colorado State Üniversitesi. 23 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2017. 
  3. ^ Drake, Richard L.; Vogl, A. Wayne; Mitchell, Adam M.W. (2010). Gray's Anatomy for Students, Second Edition. Elsevier. s. 337.