Poliosis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Poliosis
Vitiligo and Poliosis.jpg
Vitiligo ve poliosis olan 48 yaşındaki erkekte deri ve saç bölümlerinin depigmentasyonu.
Uzmanlık Dermatoloji Bunu Vikiveri'de düzenle

Poliosis sirkumscripta olarak da adlandırılan poliosis, kafa kıllarında, kaşlarda, kirpiklerde veya diğer herhangi bir kıllı bölgede melanin (veya renk) azalması veya yokluğudur.

Bu durum, saçta tek veya daha fazla bölgede beyaz lekeye neden olabilir. Bazıları bu beyaz lekeleri basit doğum izleriyle karıştırıyor. Çocuk felcinde etkilenen saç köklerinde melanin azalır veya yoktur; derinin melanositleri genellikle etkilenmez.[1]

İlişkili tıbbi durumlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Poliosis, piebaldizm, Waardenburg sendromu, nörofibromatozis tip I ve tüberoskleroz gibi çeşitli genetik sendromlarda ortaya çıkar.[2] Vitiligo, Vogt – Koyanagi – Harada hastalığı, alopesi areata, sarkoidoz gibi durumlarda ve neoplazmalar ve bazı ilaçlarla ilişkili olarak da ortaya çıkabilir.[1]

Popüler kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Kalıtsal çocuk felci olan kurgusal bir aileden sonra bazen Mallen serisi olarak adlandırılır. Catherine Cookson bir roman yazdı ve daha sonra bir ailenin olduğu The Mallen Streak adlı bir TV dizisi yazdı. Spor sunucusu Dickie Davies, koşucu Sam Brown, punk şarkıcısı Dave Vanian ve moda uzmanı Stacy London da Mallen serileriyle tanınıyor. Talk Soup'un sunucusu olarak görev yaptığı süre boyunca ev sahibi John Henson, kendi çocuk felcinden defalarca "kokarca nokta" olarak bahsetti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Poliosis circumscripta: overview and underlying causes". J Am Acad Dermatol. 69 (4): 625-33. 2013. doi:10.1016/j.jaad.2013.05.022. PMID 23850259. 
  2. ^ "Tuberous Sclerosis". PatientPlus. Patient.info. 2010. 5 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mayıs 2011.