Pocahontas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Simon van de Passe tarafından 1616 yılında yapılan Pocahontas portresi Londra'da müzede bulunmaktadır
William Ordway Partridge'in yaptığı Pocahontas heykeli

Pocahontas (d. 1596, Jamestown, Virginia - ö. 21 Mart 1617, Gravesend, İngiltere), Algonkin Kızılderilisi olan ve John Rolfe adlı bir İngiliz ile evlendikten sonra İngiltere'nin Londra şehrine yerleşen ve hayatının son yıllarında burada ünlü olan kadın.[1]

Anadili Algonkin dillerinden Powhatan da denilen Virjinya Algonkincesi idi.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1596'da doğdu. Bir Kızılderili kabilesi olan Algonkinlerin Şefi Wahunsenacawh (Powhatan)'ın kızıdır. Asıl adı Matoaka'dır. Pocahontas ise 'şımartılmış' anlamına gelen bir lakaptır. 1612 yılında, Pocahontas 17 yaşındayken, köle ve işçi arayışı içinde olan İngilizler'in tuzağına düştü. Bir yıla yakın bir süre Jamestown'da tutsak edildi. Bu sırada Kaptan John Smith ile arkadaş oldu. Tutsaklığı sırasında, 28 yaşındaki İngiliz dul bir tüccar olan John Rolfe, Pocahontas'tan hoşlandı. Rolfe'un asıl amacı yerli bir prensesle evlenerek gücüne güç katmak ve Trinidad'da yaptığı tütün sömürgeciliğinde çalışacak yerli işçiler bulmaktı. Rolfe, Pocahontas'a onunla evlenirse, onu buradan kurtaracağını söyledi ve Pocahontas bu teklifi kabul etti. Böylece ilk defa bir şefin kızı, bir İngiliz ile evlenmiş oldu.

Rolfe, Virginia Valisi'ne evlenme isteğini şu şekilde açıklar: "Eğitimi kaba, davranışları barbarca, soyu lanetli bir kafir ile tarım işletmesinin yararı, ülkemizin onuru, Tanrı'nın yüceltilmesi, kendi kurtuluşum ve dinsiz bir yaratığı gerçek Tanrı'ya ve İsa dinine döndürmek..."

5 Nisan 1614 tarihinde Pocahontas, Rebecca Rolfe adını aldı. Bu evlilik sayesinde Pocahontas'ın babası Powhatan, kabilesi ile İngilizler arasındaki barış da pekişti. Algonquin'ların şefi Powhatan, İngilizler adına yiyecek toplaması gerektiğine inandırıldı ve ona İngilizler tarafından "Algonquinlerin Kralı" adı takıldı. O sırada kıtlık çeken ilk İngiliz yerleşimcileri Pocahontas sayesinde açlıktan kurtarıldı. Powhatan, kızını John Rolfe'ye verince, İngilizlerin dostu olduğuna inandığını gösterdi.

Pocahontas, evlendikten kısa bir süre sonra Rolfe ile Thomas Rolfe adında bir çocuk sahibi oldu. 1616 yılında Rolfe, Pocahontas'ı Londra'ya götürdü. Pocahontas, burada vaftiz edildi. Ancak, Londra'nın havasına ve iklimine hiç alışamadı. Vücudu da bağışıklık sisteminin bilmediği hastalıklar kaptı. Ayrıca yaşadığı yeri de özlemeye başladı. Pocahontas, geri dönmek için birkaç girişimde bulundu,, ancak hiçbiri başarılı olamadı. Pocahantas, 21 Mart 1617'de, 21 yaşında öldü. Cesedi Gravesend'da yakıldı. Mezarı kilisenin tadilat çalışmalarında yıkıldı.

Ölümünün Ardından[değiştir | kaynağı değiştir]

1618 yılında babası Powhatan öldü ve İngilizlerin onu hayatı boyunca kullandıklarını anlayan Algonquinler intikam almak istedi. Ancak İngiliz silahlarının gücünü küçümsediler. Kısa bir süre sonra sekiz bin Algonquin'den yalnızca bin kadarı kaldı.

William Ordway Partridge, 1922'de Jamestown'daki St George kilisesine Pocahontas'ın bir heykelini yaptı. 1995 yılında Walt Disney Firması, Pocahontas adında bir çizgi film, yaptı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Holloran, Peter C. (2017). Historical dictionary of New England (2. bas.). Lanham, Md.: Rowman & Littlefield Publishers. ISBN 978-1538102183. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]