Pizza Tycoon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pizza Tycoon Oyun Kapağı

Pizza Tycoon, MicroProse Corp. ve Software2000'in 1994 yılında hazırlamış olduğu, bilgisayar tabanlı bir strateji oyunudur.

Oyun birçok strateji sever tarafından tycoon serilerinin en güzel ve dengeli oyunu olarak kabul edilir. İlk bakışta basit gözüken ama oynadıkça aslında ne kadar zor olduğunu anlayacağınız ender oyunlardan biridir. Bir disket boyutundaki bu mucize inanılmaz derecede detaylı ve insanı içine çeken bir kurguya sahiptir.

Oyuna başlarken bir karakter seçmemiz gerekmektedir, ama bu noktada dikkat etmeniz gereken bir husus vardır, o da karakterlerin özellikleridir. Örneğin başlangıçta bir karakterin parası ne kadar yüksekse, buna mükabil karizması sağlığı gibi özellikleri de o kadar düşüktür. Önemli olan dengeli bir karakter seçmektir. Sağlığı düşük bir karakter öğleden sonra saat 5'te günü bitirirken, sağlıklı bir karakter akşam 11'lere kadar dayanabilir. Ya da karizması ve popüleritesi yüksek bir karakterin dükkânına daha fazla müşteri gelecektir.

Oyuna bir adet restoran ve 3 tane hazır pizza tarifi ile başlanır. İlk amacımız restoranımızın gereksinimlerini yerine getirmektir. Bunlar ;

  • Aşçı - Garson ve Yönetici (isteğe bağlı) işe almak
  • Pizza fırınları almak
  • Dükkânın masa sandalye ile günlük hizmet verebileceği max müşteri sayısını ayarlamak ve dekoratif mazamelerle (halı - tv - telefon vs )popüleritesini arttırmaktır

Dükkânımızın dekorasyonu tamamlandıktan sonra, pizza yapımına geçebiliriz.

Yaptığınız her pizza şehirde yaşayan tüm kesimlere hitap etmez. Çocuk - genç - yaşlı - işçi ve zengin insanların zevkleri farklıdır.

Pizzanızı bitirdiğinizde bir komite tarafından değerlendirilip puan alırsınız, bu komitedeki kişilerin de zevkleri farklıdır, örneğin biri peynir severken diğeri meyveli pizza ister ya da biri et ürünleri isterken diğeri sebzeli pizzadan hoşlanır. Kısa bir süre içerisinde deneme yanılma yöntemiyle hangi kategorideki insanlara hangi tür pizzaların hitap ettiğini kendiniz bulabilirsiniz ya da işin kolayına kaçıp oyun içindeki göstergelerden hangi kategorideki insan çeşidinin hangi tür pizza sevdiğini bulabilirsiniz.

Dükkânımızı açmadan önce yapılacak son bir şey kaldı, o da pizza malzemelerini pazardan almak. Ürünlerin kalitesi arttıkça pizzanızın beğenilirliği de artar, ama buna istinaden fiyatı da.

Dükkânımızı açtık peki her şey bitti mi?

Hayır, yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır ;

  • Tv ya da gazeteye reklam vererek şehirdeki popüleritenizi arttırmaya çalışmak
  • Belediye başkanına rüşvet vererek yılda bir yapılan " Yılın pizzacısı" ödülünü almaya çalışmak
  • Belediye başkanına rüşvet vererek, onu dükkânınıza gelmeye ikna etmek böylece popüleritenizi arttırmak
  • Mafyaya başvurarak bize verilen görevleri yerine getirmek (silah ticareti - uyuşturucu ticareti)
  • Bireysel olarak silah ticareti yapmak, ama dikkatli olun polise yakalanabilirsiniz! Tabii ki bundan da kurtulmanın bir yolu var, load save mi? Hayır, her kapının anahtarı olan para yani rüşvet !!
  • Rakip firmaların dükkânlarına zarar vermek (zehirli gaz sıkmak, dükkâna bomba yerleştirmek vs )
  • Her türlü olasılığa karşı kendinisi sigoartalatmak ( hırsız sigortası - yaşam sigortası vs )

Ve daha onlarcası...

Kısacası Pizza Tycoon bir oyundan daha fazlasıdır, liberal ekonomide başarının nelere bağlı olduğunu anlatan oyun iktisat öğrencileri için tez konusu olabilecek derecede detaylıdır...

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]