Piyalepaşa, Beyoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Piyalepaşa
Mahalle
Piyalepaşa Camii, 2015
Ülke Türkiye Türkiye
Bölge Marmara
İl İstanbul
İlçe Beyoğlu
Nüfus
 • Toplam 24,145
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAS)
Posta kodu
34440
Cristoforo Buondelmonti'ye ait Liber insularum Archipelagi'nin Marciana Millî Kütüphanesi'nde yer alan ve 1420'ler ile 1430'lar civarına tarihlenen kopyasındaki Konstantinopolis ile Galata haritası

Piyalepaşa, İstanbul'un Avrupa Yakası'nda bulunan Beyoğlu ilçesine bağlı 45 mahalleden biridir. İdari sınırlarına bakıldığında güneyinde Kaptanpaşa; batısında Fetihtepe; doğusunda Şişli ilçesine bağlı Mahmutşevketpaşa; kuzeyinde Kâğıthane ilçesine bağlı Mehmet Akif Ersoy mahalleleri bulunmaktadır.

Piyalepaşa’nın “Riskli alan” olarak ilan edilmesi kararlaştırıldıktan sonra semtte kentsel dönüşüm projesi başlamıştır.

 Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

E5 istikameti kullanılırken; Çağlayan Adliyesi’nin hemen yanındaki Çağlayan Kavşağı’ndan Kasımpaşa istikametine sapıldığında Piyalepeşa Bulvarı’na ulaşılır.

TEM güzergahında ise; köprü istikametinden ilerlerken; Hasdal, Okmeydanı bağlantı yolu üzerinden Okmeydanı Kavşağı’na ulaştıktan sonra, Kasımpaşa istikametine devam edildiğinde Piyalepeşa Bulvarı’na ulaşılabilir.

  • 54P Piyalepaşa Mahallesi - Taksim

 Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Piyalepaşa, İstanbul’un en eski semtlerinden biridir. İstanbul tarihinde, bulunduğu konum nedeniyle her zaman ticaret ve yaşantının odak noktalarından biri olmuştur. 1570’li yıllarda Piyale Mehmed Paşa bu bölgeye cami, medrese, tekke, mektep, türbe, çarşı, hamam ve sebilden kurulu bir külliye yaptırmış ve semt ismini buradan almıştır.

Piyalepaşa semtinde Kanuni ve İkinci Selim zamanında kurulan mahallelerin sakinleri adalardan, Yunanistan’dan ve Gürcistan’dan sürgün olarak getirilen denizcilik ve demircilik konusunda mahir kişilerden oluşuyordu.

Piyalepaşa’nın gelişiminde sahile yakın yerde Kasım Paşa ve biraz ileride Okmeydanı istikametinde Piyale Paşa’nın yaptırdıkları cami, medrese, mektep, tekke, çeşme ve hamam gibi yapılardan oluşan külliyelerin de etkisi olduğu şüphesizdir.

Piyalepaşa semtinin tarihteki bir diğer önemli yanı ise, Osmanlı İmparatorluğu ile birlikte dünya ülkeler tarihini etkileyen İstanbul Kuşatması ve fethi sırasında gemilerin bu bölgeden yürütülmüş olmasıdır.

 Piyalepaşa Camii[değiştir | kaynağı değiştir]

Piyale Paşa Camii İstanbul’un Kasımpaşa semtinde bir camidir. Bu çok sütunlu Mimar Sinan anıtı, 6 kubbeli ve dikdörtgen plandadır. Caminin ortasındaki iki büyük sütuna dayanan kubbelerin ağırlığı duvarlardaki yan direklerle temele iner. Caminin üç tarafı kemer ve tonozludur, minaresi bunları üzerindedir.

Banisi Piyale Paşa türbesi mihrap tarafındadır. Mihrap çinileri sanat eseri olan camilerdendir.

Külliyenin camisi, 55 x 45 metrelik bir alana inşa edilmiştir. Külliyenin duvarlarının bir kısmı kesme küfeki taşıyla, bir kısmı da moloz taşla örülmüştür. Caminin 30,50 x 19,70 metrelik genişliğindeki hacminin üzeri, eşit büyüklükte 9 metre çapında altı adet kubbe ile örtülmüştür.

Sinan Piyalepaşa Camisi’nde mekansal sürekliliğin, açık alanı kapalı mekanla ustalıkla buluşturmanın örneğini vermektedir. Mimar Sinan, Piyalepaşa Camisi’nde her detayı sadelikle ama ileri bir ustalıkla bir araya getirerek insan ruhunu dünyevi mekandan manevi ve uhrevi değerlerle adım adım yaklaştırmaktadır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]