Pitsunda

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pitsunda
Пиҵунда
Pitsunda, Abhazya
ÜlkeAbhazya Abhazya
Nüfus
 • Toplam11 000 (1.989)


Pitsunda veya Biçvinta (Gürcüce: ბიჭვინთა; Abhazca: Пиҵунда;) Abhazya’ın başlıca kentlerinden biri olan Gagra’nın güneyinde Karadeniz kıyısında yer alan, Gagra’ya 22 km, Sohum’a 80 km mesafede bulunan yerleşim merkezidir.[1][2] 1991 yılı verilerine göre Pitsunda’nın toplam nüfusu 11 bin civarındadır.

İklimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Genel olarak ılık ve ılıman bir iklimi vardır. • Yıllık Sıcaklık Ortalaması – 14,6 °C (Ocak Ayı- 6,2 °C ; Ağustos Ayı- 24°C; ) • Yıllık Hava Nemi Ortalaması – 80 % • Yıllık Güneş Işığı Ortalama Saat Mıktarı- 1800 saat

Bölge bütün bir dönem boyunca Karadeniz’den gelen sıcak ve nemli havanın tesiri altında kalır. Büyük Kafkas Dağları bölgenin kuzeyini tamamen kuşatttığından dolayı kışları genelde yumuşak geçer.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Adı, "Çam" – kelimesinden gelmektedir. MÖ Antik Yunan kaynaklarında "pitiunt/pitius" (Πιτυοῦντος/Πιτυοῦς) olarak adlandırılmıştır. 14.-15. yüzyıllarda, Cenova’lı tüccarlar şehri "petsonda/pezonda" – diye adlandırmışlardır. Pitsunda Kasabası günümüzde; doğasını korumuş, geçmişe yolculuk yaptırırcasına kalın gövdeleri ile göz kamaştıran çam ormanları ile kaplıdır...

Yazılı kaynaklarda Pitsunda kelimesini ilk kez Strabon kullanmıştır ("coğrafya"). Strabon MÖ 2. yüzyılda yaşamış Yunan coğrafyacı Artemidore Efesli‘nin bilgilerine dayanmakta olup Artemidore Efesli’ ye göre Pitsunda Şehri (Büyük Pitsunda) Helenistik çağda bulunmuştur.

Pitsunda kafkasya bölgesinin ilk hristiyan cemaatine Abhazlar tarafından kurulmuştur ve hristiyanlık Abhazya ülkesine Pitsunda'dan, Abhazya'nın tam göbeyinden ülkeye yayılmıştır.

19. yüzyılda Çerkes Sürgünü nedeni ile yerli halkların çoğu bölgeden çıkarılmış, Osmanlı'ya göçe zorlanmıştır. 1918-21 yılları Pitsunda Demokratik Gürcistan Hakimiyetin altına gitmiştir. Yöre, 1921'den sonra egemen bir devlet birimi olarak, Gürcistan SSC ile birleşik bir biçimde SSCB'nin Transkafkasya SFSC'ne katılan Abhazya Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti içinde bırakıldı. Abhazya'ya 1992-93 savaşına kadar Gürcüler hakim olmuştur. Savaştan sonra şehirden düşmanlar çıkarılmış ve şu anda Abhazya cumhuriyetinin en turistik bölgesi haline gelmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Nijman, Jan (2020). Geography: Realms, Regions, and Concepts (20. bas.). Wiley. ISBN 978-1119607410. 
  2. ^ Mikaberidze, Alexander (2015). Historical dictionary of Georgia (2. bas.). Lanham, Md.: Rowman & Littlefield Publishers. ISBN 978-1442241459.