Pindo Dağı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pindo Dağı
Keltlerin Olimposu
Castelo de San Xurxo, O Pindo, Galicia.jpg
Pindo Dağı'ndaki San Xurxo kalesinin kalıntıları.
Harita
En yüksek noktası
Yükseklik 627 m
Koordinatlar 42° 53' 19″ Kuzey
09º 06 '47 Doğu
Coğrafya
Konum  Galiçya, Carnota
 İspanya

Pindo Dağı, İspanya'da Galiçya özerk bölgesi içinde bulunan dağ. Granit dağ, 627 metre yüksekliğindedir. Dağ, Galiçya efsanelerinde mitolojik bir yer olarak geçer.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Dağ, Carnota Belediyesinin Atlantik kıyısı boyunca uzanan dağ sırasının bir parçasıdır. Bölgedeki yer şekillerinin dik ve eğimli olması köylere ulaşımı zorlaştırır. Doğal alanlar büyük ölçüde korunmuştur. Yörede şekillendirilmiş kaya parçalarına bölge halkınca gerraria (savaşçı) denilir.[1]

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Denizden gelen korsan akınlarına karşı 10. yüzyılda Piskopos Sisnando Menédez San Xurxo Kalesini inşa ettirdi. Kale Rodrigo Pérez de Traba'nin kontrolüne geçti. 1467'deki ayaklanma sırasında büyük ölçüde tahrip oldu.

II. Dünya Savaşı sırasında, dağlardan çıkarılan volfram ağırlıklı olarak silah üretimi amacıyla Almanya'ya satılıyordu.

Doğal çevre[değiştir | kaynağı değiştir]

Ezaro ve Xallas nehirleri tarafından sulanan bölge yüksek ekolojik bir çevreye sahiptir. Fakat buna karşın herhangi çevre koruma programı uygulanmamaktadır. Bölgede değişik türlerde çam ve meşe ormanları bulunur.[2][3]

Mitoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

1745 yılında bu bölgeye seyahat eden Rahip Sarmiento, günlüklerinde dağın efsanelerinden söz eder. Dağda Keltlerin şekillendirdikleri savaşçı denilen taşlar bulunmaktadır. Dağın bu efsanevi özelliklerinden dolayı dağa "Keltlerin Olimpos"u denilir.[1]

Turizm[değiştir | kaynağı değiştir]

Eşsiz bir doğal çevreye sahip olmakla birlikte dağlarda ulaşım zorlukları vardır. Ziyaret etmek ilginç yerler bulunur. Eski ve yenilenmiş yel değirmenleri vardır. Terk edilmiş San Cibrao köyü turist konaklaması için tekrar restore edilmiştir.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "Proposta de Parque Natural Monte Pindo" (PDF) (Galiçyaca). 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Haziran 2015. 
  2. ^ O carballo anano do Pindo entra no catálogo de especies ameazadas[ölü/kırık bağlantı]
  3. ^ Atlas y Libro Rojo de la Flora Vascular Amenazada de España 13 Nisan 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İspanyolca).