Pilot balina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pilot balina
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Mammalia
Takım: Artiodactyla
İnfra takım: Cetacea
Familya: Delphinidae
Cins: Globiceohala
Globicephala melaena
Gray, 1846

Pilot balinanın dağılımı.

Morfoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

İki pilot balina...

Pilot balinalar; gri, kahverengi veya siyah renkelere sahiptirler. Göç etmeyen alt türler daha koyu bir renktedir. Erkeklerin boyu 8,5 metre, dişilerin boyu ise 6 metreye varabilir. Ağırlıkları erkek bireyler için azami 3,5 ton, dişiler için ise 2,5 tondur. Kafası köşeli ve dar bir yapıdadır. Ağzı küçüktür. Boğazı ve alt kısmı diğer yerlerinden daha açıktır. Üst çenesinde 13, alt çenesinde 8 diş bulunur.

Beslenme[değiştir | kaynağı değiştir]

Pilot balinaların ana besini mürekkep balığıdır. Bu besini bulamadığı zamanlarda daha küçük balıklarla beslenir. Beslenme gibi bir sorunu yoktur. İhtiyacını bir şekilde giderir.

Coğrafya ve habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

Pilot balinalar dondurucu bir soğukluğa sahip suları tercih ederler veya sıcaklığın 0-25 °C olduğu sularda yüzerler. Bunlar da genelde okyanuslardır.

Beslenmek için sığ suları tercih ederler. Yaz aylarında Batı Kanada'ya göç ederler.

Pilot balina ailesi... Kona, Hawaii

Hareket biçimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Tipik bir pilot balina sürüsü 50 - 100 bireyden oluşur. Akrobatik değillerdir. Yüzeyde durmaya ve yavaş yüzmeye dikkat ederler. Kendi aralarında iletişim kurmak için çıkarttıkları sesler vardır.

Davranış[değiştir | kaynağı değiştir]

Pilot balina ve yavrusu... Kona, Hawaii

Balıkçılar bu balina türünü su altında ringa bulmak amacıyla kullanırlardı. Bu yüzden bu balinaya "pilot balina" adını verdiler.

Pilot balinaların güçlü sosyal bağları vardır. Grubun bir üyesi herhangi bir nedenden dolayı yaralanır veya hastalanırsa diğerleri onu korumak için çevresini sararlar. Adeta etten bir duvar örerler. Pilot balinaların yaşam süreleri 40-50 yıl arasında değişir. Balinalar göç esnasında liderlerini takip ederler. Bu sayede bireyler sürüden ayrılmaz.

İnsanla ilişkileri[değiştir | kaynağı değiştir]

1888 yılında 100 tane pilot balina yakalanmış ve avlanmaları bugüne kadar süregelmiştir. Kıyılara yakın olduklarından dolayı yakalanmaları oldukça kolaydır. İnsanlar yüzyıllardır bu türü avlamak için Kuzey Atlantik'te ava çıkmışlardır. 1936-1978 yılları arasında yılda ortalama 1552 tane pilot balina avlanmıştır. 1941 yılında beklenmedik bir şekilde Faroe Adaları'nda 4325 adet pilot balina yakalanmıştır. Tüm protestolara rağmen Faroe Adaları'daki avlanma devam etmekte ve denizlerde hala kan akmaktadır. Bu avın yapılma sebebi yöresel bir yemek olan Grind Og Spik yemeğini yapmak içindir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]