Pigme denizatı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pigme denizatı
Hippocampus bargibanti3.JPG
Hippocampus bargibanti
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Teleostei
Takım: Gasterosteiformes
Familya: Syngnathidae
Cins: Hippocampus
Tür: H. bargibanti
İkili adlandırma
Hippocampus bargibanti
Whitley, 1970

Pigme denizatı (Hippocampus bargibanti), Batı Büyük Okyanus bölgesinde yaşarlar (Endonezya, Filipinler, Papua Yeni Gine, Solomon Adaları). 1.4 cm ila 2.7 cm boylarıyla dünyanın en küçük denizatı türlerindendir[1]. Gri üzerine kırmızı yumrucuklu ya da sarı üzerine turuncu yumrucuklu olabilirler. Denizden 10-40 metre derinlikteki kayalıklarda ve mercanların üzerinde yaşarlar. Mükemmel kamuflajları ve küçük boyları sayesinde yaşadıkları mercandan ayırmak kolay değildir. Ancak rastlantı sonucu görülebilmektedirler. Pigme denizatlarında çiftleşme sırasında diğer denizatı türleri gibi yumurtalarını erkeğe aktarır ve erkek yumurtaları açılıncaya kadar (yaklaşık 11 gün) kesesinde taşır.[2] Ortalama bir erkek 6 ile 16 yavru arası doğum yapar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Pigme Denizatı Nasıl Bir Hayvandır? » Bilgiustam". Bilgiustam. 9 Ocak 2019. 19 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Ocak 2021. 
  2. ^ "Pigme Denizatı" (PDF). Bilim ve Teknik Dergisi. 4 Mart 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 23 Ocak 2021.