Pierre Janet

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pierre Janet
Photo of Pierre Janet.jpg
Doğum Pierre Marie Félix Janet
30 Mayıs 1859(1859-05-30)
Paris, Fransa
Ölüm 24 Şubat 1947 (87 yaşında)
Paris, Fransa
Milliyet Fransız
Kariyeri
Dalı Psikoloji, felsefe, psikiyatri
Etkiledikleri Alfred Adler, Sigmund Freud, William James, Carl Jung

Pierre Marie Félix Janet (30 Mayıs 1859 - 24 Şubat 1947), Fransız psikolog ve nörolog. Akademik psikoloji ve akıl hastalıklarının klinik tedavisi arasında bağlantı kurulması konusunda Fransa ve ABD'de etkili olmuştur. Ayrıca hipnozdaki psikolojik etkenleri vurgulamış; bunaltı (anksiyete), fobi gibi zihinsel ve duygusal bozukluklar konusundaki çağdaş anlayışın gelişmesine katkıda bulunmuştur.

1882'de yayımladığı alışılmadık bir hipnoz ve öngörüş (clairvoyance) vakasıyla nörolog Jean Martin Charcot'nun ilgisini çekti. Paris Üniversitesi'nde doktora çalışması yaparken otomatik davranışları inceledi ve birçok kez baskısı yapılan doktora tezinde, üzerinde çok fazla durmamakla birlikte bilinçdışı kavramını ortaya attı. Bu durum, daha sonra Sigmund Freud'la aralarında bir öncelik tartışması doğmasına yol açtı. Charcot'nun çağrısı üzerine Janet, Paris'teki ünlü Salpêtrière Hastanesi'nin psikoloji laboratuvarında yöneticilik yapmaya başladı (1889). Orada L'état mental des hystériques (1892; Histeriklerin Zihinsel Durumu) adlı tezini tamamlayarak hekim oldu. Bu yapıtında histeri nevrozlarını sınıflandırmaya çalıştı. Charcot, bu teze yazdığı giriş yazısında, Janet'nin psikoloji ve tıp çalışmalarının birleştirilmesi gerektiği yolundaki düşüncesine katıldığını belirtti.

1898'den başlayarak Sorbonne'da psikoloji dersleri veren ve 1902-1936 arasında Collége de France'ta öğretim üyeliği yapan Janeti ayrıca sinir ve akıl hastalıkları uzmanı olarak hekimlik de yaptı. Bağımsız hareket etme yeteneğinin bozulması, histeri, saplantılar, bellek yitimi (amnezi) ve kişilik gibi konularda çeşitli yapıtlar ve dersler verdi. 1936'da Harvard Üniversitesi'nden Onur Doktorası aldı.

Janet'nin diğer önemli yapıtları arasında Ruhi Mucizeler (1935) ve Hipnotizma (1936) sayılabilir.