Pierre Fournier

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Pierre Fournier, (d. 24 Haziran 1906, Paris) Fransız ordusu generalinin oğlu olarak doğmuş, zarif müzisyenliği ve görkemli sesinden dolayı "Çellistlerin Aristokratı" olarak anılmış ve 8 ocak 1986 yılında ölmüş Fransız çellist. Annesinden piyano çalmayı öğrendi ama küçük yaşta geçirdiği çocuk felci yüzünden el ve ayak becerilerini kaybetti. Piyanodaki pedallara basmakta zorluk çektiğinden çello çalışmaya başladı. 1923 yılında Paris Konservatuvarı'ndan mezun oldu. Arşe tekniği ve virtüozitesinden dolayı aldığı övgüyle "geleceğin çellisti" olarak anıldı. Fournier, 1925 yılında Edouard Colonne Orkestrasıyla birlikte çalarken herkesçe bilinen bir kişi oldu. Daha sonra bütün Avrupa'yı kapsayan bir tura çıktı. Fournier, bütün zamanların en büyük müzisyenleriyle çaldı. Brahms ve Schubert gibi bestecilerin oda müziği eserlerini çaldı ve BBC için kayıt yaptı. Fournier, École Normale de Musique ve Paris konservatuvarı'nda 1937'den 1949'a yılına kadar hocalık yaptı. 1948 yılında ilk turunu Amerika'da yaptı ve New York ve Boston'da büyük alkış topladı. Evi İsviçre'de olmasına rağmen, Fransız vatandaşı olmaktan asla vazgeçmedi. 1963 yılında French Legion of Honor nişanı ile onurlandırıldı. 80 yaşındaki ölümünden 2 yıl önceye kadar performanslarını devam ettirdi.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Pierre Fournier, Arthur Rubinstein & Henryk Szeryng for Schubert: Trios Nos. 1 in B Flat, Op. 99 and 2 in E Flat, Op. 100 (Piano Trios) (1976)
  • Pierre Fournier, Arthur Rubinstein & Henryk Szeryng for Brahms: Trios (Complete)/Schumann: Trio No. 1 in D Minor (1975)