Phytophthora infestans

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Phytophthora infestans fungal (mantar kökenli) bir hastalık etmenidir. Solanaceae familyasınadaki bitkileri (patates, domates, patlıcan ve biber) etkileyen ve geç yanıklık (mildöyü) hastalığına neden olan bir canlıdır. Kromozom sayısı 11-13 arası değişen türleri bulunan bir çeşit diploid mantardır.

Hastalığın ilerlemiş hali

Yaşayışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Uygun koşullar altında hayat döngüsü bulaştığı bitki yaprağının altında yaklaşık beş gün içinde tamamlanır. Sıcaklığın düştüğü ve nem seviyesinin yükseldiği akşam saatlerinde en az iki gün boyunca sporlar oluşur. Yağmur ve/veya sulama ile bu sporlar topraktaki yeni bitkilere bulaşır. Aynı zamanda rüzgarla da komşu bitkilere taşınabilir. Bulaştıktan sonra kolayca fark edilemez. Bu yüzden kültürel yöntemlerle hastalıkla mücadele etmek neredeyse imkânsızdır.

Hastalıkla Mücadele[değiştir | kaynağı değiştir]

Kültürel ve kimyasal mücadele olmak üzere iki çeşit yöntem vardır.

Kültürel Mücadele[değiştir | kaynağı değiştir]

Hastalıklı bitkiler, yumrular imha edilir. Tarlada kalan bitki artıkları temizlenir. Sertifikalı yumrular veya tohumlar kullanılır. Yabancı otlarla mücadele edilir. Hastalığın yayılmasını önlemek için uygun sulama sistemi kurulmalıdır, nemli havalarda sulama yapılmamalıdır. Nem oranın yüksek olması salgın oluşmasına neden olur. Ancak hastalık görülmeye başlandıktan sonra kültürel yöntemlerle mücadele salgını önlemekte başarılı değildir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]