Phoebe Cates

From Vikipedi
Jump to navigation Jump to search
Phoebe Cates
Phoebe Cates at 81st Academy Awards.jpg
Doğum Phoebe Belle Katz
16 Temmuz 1963 (1963-07-16) (56 yaşında)
New York, U.S.A.
Etkin yıllar 1981-2001
Evlilik Kevin Kline (1989-günümüz)

Phoebe Cates (d. 16 Temmuz, 1963) Amerikalı film aktrisi. En bilinenleri Fast Times at Ridgemont High ve Gremlins olan teenage tarzı birçok filmin başrol oyuncusudur.

Biyografisi[edit | edit source]

İlk zamanları[edit | edit source]

Cates, Phoebe Belle Katz olarak New York'ta doğmuştur. Annesi Lily, babası ise Televizyon yapımcısı ve yönetmen Joseph Cates'dir.[1] Amcası yapımcı ve yönetmen Gilbert Cates ve üvey babası at yetiştiricisi Marshall Naify'dir.[2]

Cates'in anne tarafından büyükbabası Chinese Filipino kökenli, baba tarafından büyükbabası ise Rusya'dan göç etmiş bir Yahudidir. Cates Professional Children's School ve Juilliard School'da okumuştur.[3]

Kariyer[edit | edit source]

Cates 1982 yılında onu çok popüler hale getiren ve bir ikon olan Fast Times at Ridgemont High'de oynadı. Özellikle üstsüz ve bikinili olarak birçok görüntüsünün bulunduğu ve yavaş çekim fantezi görüntüleri ile hatırlarda kaldı. Fast Times 1980'lerin başında teenage jenerasyondan birçok erkek duygusal aşkla bağlanmıştır.

Bu yıllarda yine romantik bir filmi Paradise (Cennet)'dır. Cates,Brooke Shields ile benzer temalı filmlerde masum kıza tezat bir rol çizmiştir. Cates, bazı yakın çekimlerde ise dublör kullanmıştır.

People dergisine konuşan Cates, babasının kendisine rol verdiği zaman ne hissediyorsa öyle oynamasını tavsiye ettiğini belirtmiştir. Ayrıca, "Paradise filmindeki çıplak oynadığım zman 17 yaşındaydım. O zor ve ciddi bir filmdi. Ama üstsüz olarak oynadığım Fast Times at Ridgemont High komik ve eğlenceli bir film olduğundan kolay bir filmdi." demiştir."[4][5]

Kişisel Hayatı[edit | edit source]

Cates'in annesi ile arası soğumuştur.[2] 1989 yılında Meg Tilly'yi seslendirdiği The Big Chill filminde tanıştığı aktör Kevin Kline ile evlendi. New York'a yerleşen çiftin, 1991'de Owen Kline, 1994'te Greta Kline ve 2005'te ise, Autumn Belle Kline adında üç çocuğu oldu.

Owen ve Greta Cates'n son filmiThe Anniversary Party (2001)'de rol aldı. Film İskoç aktör Alan Cumming tarafından yazıldı ve yönetildi. Filmde Cates Hollywood yıldızlarının emekliye ayrıldığı bir dönemde kasten rol almıştır.

2005 yılında, Cates New York Madison Avenue'de .<Blue Tree > adlı kendi butiğini açmıştır.[1]

Filmografisi[edit | edit source]

Kaynakça[edit | edit source]

Dış bağlantılar[edit | edit source]