Philip Marlowe

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Philip Marlowe, Raymond Chandler tarafından Büyük Uyku (The Big Sleep) ve Uzun Veda (The Long Goodbye) kitapları için yaratılmış bir roman kahramanıdır. Marlowe ilk olarak 1939'da basılan Büyük Uyku isimli romanda boy göstermiştir. Chandler'ın Black Mask ve Dime Detective gibi ucuz dergilerde yayımlanan ilk kısa hikâyelerinde "Carmady" ve "John Dalmas" gibi benzer karakterler yer almıştır. Sonradan bu kısa hikâyeler, Chandler'ın kullanılmış parçalardan yapmak diye adlandırdığı bir süreçle bir araya getirilerek ve genişletilerek Marlowe karakterinin yer aldığı romanlara dönüştürüldü. Chandler sonradan hiç kullanılmamış parçalardan oluşturduğu kısa hikâyelerini topladığı The Simple Art of Murder isimli kitapta baş kahramanların isimlerini Philip Marlowe olarak değiştirmiştir. İlk yazdığı hikâyeler olan "Blackmailers Don't Shoot" ve "Smart-Aleck Kill"deki dedektifin ismi sonraki baskılarda değiştirilmemiş ve Philip Marlowe, Private Eye televizyon dizisinde Marlowe'un çözdüğü vakalara eklenmiştir.

Philip Marlowe karakteri öncelikle 1920'lerde ortaya çıkan sert dedektif/cinayet polisiye romanı türüne aittir. Bu tarz öyküler özellikle Dashiel Hammett'ın Sam Spade karakterinin de ilk olarak yer aldığı Black Mask isimli dergide yayımlanmıştır. Nüktedan, sıkı içici ve sert dedektif görünüşünün altında, Marlowe oldukça derin düşünceli, felsefi, satranç ve şiirden haz alan bir insanı barındırır. Fiziksel olarak zarar görmekten sakınmadığı gibi kolay kolay da meseleleri çözmek için şiddete başvurmaz. Ahlaki olarak doğruluğu seçtiğinden Büyük Uyku'daki Carmen Sternwood gibi türün femme fatale karakterlerinin oyununa gelmez.

Chandler yazım hayatı boyunca bu türün gelişimine de katkıda bulunmaya çalışır. İlk uzun romanı olan Büyük Uyku, yazar 51 yaşındayken; son kitabı Playback ise 70 yaşındayken yayımlanmıştır. Hayatının son yirmi yıllık kısmında yedi roman yazmıştır ve sekizinci kitabı yazarın ölümünden sonra Robert B. Parker tarafından tamamlanarak yayımlanmıştır.