Phileleftheros

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gazetenin bir sayfası

O Phileleftheros (Yunanca: "Ὁ Φιλελεύθερος" Liberal anlamına gelir) 2002 itibarıyla günlük yaklaşık 26.000 tiraj ile Güney Kıbrıs'taki ve tüm Kıbrıs Adası'ndaki en büyük gazetedir.[1] Aynı zamanda adada dolaşımda olan en eski Yunanca günlük gazetedir. 7 Aralık 1955 yılında düzenli yayına başlayan gazetenin kökleri 1955'ten daha eskiye dayanır. Kıbrıs'ta yayınlanan diğer Yunanca günlük gazeteler arasında Politis, Simerini, Haravgi ve Alithia bulunmaktadır.

Yıllar içinde Phileleftheros genişleyerek bir yayıncılık şirketine (Phileleftheros Group) dönüştü ve Cosmopolitan ve Top Gear'ın Kıbrıs baskıları dahil birçok dergi çıkardı. Kendi radyo istasyonlarını Radio Sfera'yı kurdular.

Phileleftheros; siyasi partilerin baskın olduğu bir gazete sahnesinde, bağımsız olmakla ve herhangi bir siyasi partinin etkisi altında olmadığını iddia eder ve bununla övünür. Christakis Katsambas'a göre, gazetenin kurucusu Nicos Chr. Pattichis gazetenin işleyişine karışmaz, sadece genel yönergeler verirdi.[2] Gazetenin sloganı Türkçe "Kıbrıs halkına hizmet eden günlük gazete" anlamına gelir.

Phileleftheros'un hafta içi ücreti 1,20 iken Cumartesi sayısı 2,50 €'ya ve Pazar sayısı 3,50 €'ya satılmaktadır. Her Pazar ek dergiler sunulmaktadır.

Gazetenin Tarihi[2][değiştir | kaynağı değiştir]

Gazete, Nicos Chr. Pattichis tarafından kurulmuş ve ilk yayınını 7 Aralık 1955 gününde yapmıştır.

Phileleftheros, üyelerinin fedakarlığına ve Kıbrıs halkının kitlesel seferberliğine hayranlık duyarak EOKA'ya karşı olumlu bir duruş sergiledi. Aynı zamanda, Kıbrıs'ta yaşanan savaştan İngiliz Sömürgeciliğini sorumlu tuttu. Sömürge rejiminin basına getirdiği kısıtlayıcı tedbirler Phileleftheros'u da etkiledi. 1957'de gazetede köşe yazıları çok uzun bir süre yasaklandı.

Kıbrıs İngiltere'den bağımsızlığını kazandığında, Phileleftheros gazetesi yeni kurulan devleti desteklemek için siyasi bir duruş sergilemeyi görev bildi. Gazete, ilk cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Makaryos'u Kıbrıs'ın meşru lideri olarak gördüğü için destekledi ve yeni gelişen ülkenin hassas yapısı nedeniyle muhalefet partisini polemiklerden kaçınmaya çağırdı.

Yunanistan'da cuntanın yükselişinden sonra, 21 Nisan 1967'de Phileleftheros cuntaya muhalefetini gösterdi. 22 Nisan 1967 tarihli birinci sayfanın manşetinde, albayların iktidarı ele geçirmesi, demokrasinin ortadan kaldırılması ve demokratların yanı sıra çeşitli kişilerin tutuklanmasıyla ilgili raporun hemen üstünde büyük bir “HAYIR” yazıyordu.

Ardından Phileleftheros için bir çile olan 15 Temmuz 1974 darbesi geldi. Her şeyden önce, 15 Temmuz sabahı, gazetenin binaları, bir yandan tanklarla desteklenen Ulusal Muhafızlar ile, Askeri Yedek Birim arasındaki çatışmanın tam anlamıyla ortasında kaldı. Mermilerin Phileleftheros'un tesislerinin yakınına düşmesi kaçınılmazdı. Sonuç olarak, gazete iki hafta boyunca yayınlanmadı. Darbeciler, Makarios'u destekleyen gazetelerin tirajını yasakladılar ve basını sansürlediler. Zor koşullar altında, Phileleftheros ancak 2 Ağustos 1974'te dolaşıma geri dönebildi, ancak geleneksel kapsamlı içeriğinin çok azı vardı. Phileleftheros'un yayımı 15-21 Ağustos 1974 tarihleri ​​arasında yeniden durduruldu. Takip eden günlerde Phileleftheros Makarios'un dönüşü için büyük çaba sarf etti.[2]

Phileleftheros'un kurucusu Nicos Chr'nin ölümünden sonra (16 Şubat 1977), damadı Lellos Th. Markides ve Michalakis Hadjiefthymiou gazetenin yönetimini devraldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Media - Cyprus - located, area, system, sector". www.nationsencyclopedia.com. 7 Eylül 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mart 2022. 
  2. ^ a b c "The Group – Phileleftheros Media Group" (İngilizce). 24 Ekim 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 30 Mart 2022.