Philadelphia Eagles

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Philadelphia Eagles, ABD'nin Philadelphia, Pensilvanya şehrinde bulunan Amerikan futbolu takımıdır. Takım National Football League (NFL)'nin Ulusal Futbol Konferansı'nda Doğu grubundadır. Takım iç saha maçlarını Güney Philadelphia Spor Kompleksi'ndeki Lincoln Financial Field'da oynamaktadır.

Takım, 1933 yılında Bert Bell liderliğindeki bir grubun Philadelphia'da bir NFL takımı kurma hakkını elde etmesiyle iflas eden Frankford Yellow Jackets'ın yerine kurulmuştur. Kuruluşundan bu yana Eagles 29 kez playoff'larda yer aldı, 16 lig şampiyonluğu kazandı (12'si NFC Doğu'da olmak üzere), birleşme öncesi dört NFL Şampiyonluk Maçına çıktı ve bunlardan üçünü kazandı (1948, 1949 ve 1960) ve 2017 sezonunun sonunda Super Bowl LII'yi kazanarak dört Super Bowl'da yer aldı.

Eagles'ın New York Giants ile olan yoğun rekabeti NFL Network tarafından tüm zamanların en iyi rekabeti, Sports Illustrated tarafından en iyi dördüncü NFL rekabeti ve ESPN tarafından en şiddetli ve en iyi bilinen futbol rekabetlerinden biri olarak gösterilmiştir. Eagles'ın Dallas Cowboys ile olan sert rekabeti 1960'lardan bu yana daha yüksek profilli ve yoğun hale gelmiştir ve takımın Washington Commanders ile tarihi bir rekabeti vardır. Pittsburgh Steelers ile olan rekabetleri 1933 yılına dayanmaktadır ve "Pensilvanya Savaşı" olarak bilinmektedir. Ayrıca Philadelphia Eagles, NFL'de seyirci açısından en iyi takımlar arasında yer almaktadır ve 1999 sezonundan bu yana tüm iç saha maçlarında kapalı gişe oynamıştır.

Eagles'ın sahibi, takımı 6 Mayıs 1994'te önceki sahibi Norman Braman'dan 195 milyon dolara satın alan Jeffrey Lurie'dir. Forbes'e göre, 2023 itibarıyla Eagles'ın takım değeri 4,9 milyar dolara yükselmiş ve NFL'deki en değerli 10. takım haline gelmiştir.