Persona Communications

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Persona İletişim
Tip Ölü (EastLink tarafından satın alındı.)
Kuruluş 1986
Alan iletişim
Ürün kablolu televizyon, hızlı İnternet erişimi, telefon
Ana sayfa Persona Communications

Persona İletişim, eskiden Bölgesel Kablolu Sistem (Regional Cablesystems), Kanada tabanlı kablolu televizyon, İnternet ve iletişim sektöründe etkinlik göstermiş sağlayıcı firma.

Persona 2007'de EastLink tarafından satın alındı. Bu noktada bağımsız bir şirket olmaktan çıktı. EastLink markasına geçiş 2010'dan önce tamamlandı ve Persona yalnızca Batı Kanada'da yerel bir operatör marka olarak kaldı. Coast Kablo dahil diğer markalar Sunshine Kıyıları boyunca, Delta kablo Fraser Nehri,[1] ve Northern Kablovizyon ise Alberta'nın kırsal alanlarında dağıtıcı marka konumda işlevselliğine devam etti.

Markanın EastLink'e devrine kadar, Persona'nın Kanada'da Shaw, Rogers, Vidéotron ve Cogeco gibi on beş büyük hizmet sağlayıcısı vardı.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Persona 1986'da bölgesel bir kablo sistem sağlayıcısı olarak Newfoundland'da kuruldu. Firma 90'lı yıllarda Kanada taşralarındaki kablo sistemlerinin ihalelerini alarak ağını genişletti. Özellikle 1998'de Sudbury ve Timmins gibi iki büyük yörenin altyapı pazarına giren firma; 2001'de Northern Kablo olan adını Persona olarak değiştirdi ve 2004'te Toronto Menkul Kıymetler Borsası'na girdi.

4 Mayıs 2007'de EastLink, açıklanmayan bir fiyat üzerinden; Persona ile satın alma görüşmelerine başladığını duyurdu. Anlaşma yaklaşık bir yıl sonra Kanada Radyo-Televizyon ve Telekomünikasyon Komisyonu tarafından onaylandı.[2] Persona'nın Newfoundland ve Labrador'daki kablo hizmetleri 2008 EastLink markası çatısı altına girdi.[3] Ancak Kanada'nın diğer yerlerindeki kablo sistemleri Persona markasıyla anılmaya devam etti. Mayıs 2009'da, Ontario ve Quebec'de de EastLink markası kullanılmaya başlandı.

1 Haziran 2009'da Persona Saskatchewan'daki kablo işletmelerini Access İletişim'e sattı.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]