Perpa

Koordinatlar: 41°03′38″K 28°58′13″D / 41.06056°K 28.97028°D / 41.06056; 28.97028
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Perpa Bahçesi'den A Blok (Elektrokent)

Perpa Ticaret Merkezi, (Perşembe Pazarı), İstanbul'un Şişli ilçesinde, ağırlıklı olarak elektrik ekipmanları satışı yapılan ticaret kompleksi.

Konum[değiştir | kaynağı değiştir]

Perpa Ticaret Merkezi, İstanbul'un Şişli ilçesinde, Halil Rıfat Paşa mahallesinde bulunur. Kaptanpaşa ve Halide Edip Adıvar mahallelerine komşudur. Alt tarafında Piyalepaşa Bulvarı, ön girişine paralel olarak da Darülâceze Caddesi ve D-100 karayolu yer almaktadır.

Ana giriş kapısına 200 metre uzaklıkta Darülaceze/Perpa metrobüs durağı bulunmaktadır. Ayrıca beşinci kat çıkışında Eminönü yönüne, sekizinci kat çıkışında da İstanbul'un birçok yönüne giden otobüslerin geçtiği otobüs durakları vardır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Perpa Ticaret Merkezi, Perşembe Pazarı esnafını tek çatı altına toplayarak sektörel enerjiyi ve ekonomik potansiyeli tek merkezde birleştirmek amacıyla 1986’da kurulmuş çok ortaklı bir kooperatiftir. 1988 yılında inşaatı bitirilen Perpa geçen 20 yıl zarfında farklı sektörlerden birçok firmanın bir araya gelmesiyle bir ticaret merkezi haline gelmiştir.

Mimari Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

69 bin metrekare ile dünyanın en büyük monoblok gövdelerinden birine sahip olan Perpa, devasa bir yapı. 45 bin metrekare üzerine oturmuş 13 kattaki yolların toplam uzunluğu 38 kilometreyi buluyor. Bu merkezde, 24 yürüyen merdiven ve 36 asansör var. Perpa'da 4500 dükkân yer alıyor.[1] [2] Ön tarafta bulunan 3 ana girişi 8. kat seviyesindedir. Aynı yapı içerisinde bulunmakla beraber A ve B blok diye 2 ayrı yönetim tarafından yönetilir. A Blok aynı zamanda Elektrokent ismiyle adlandırılır. Kapalı ve açık otoparkları bulunmaktadır ve bu otoparkların toplam kapasitesi 3.500 araçtır.

Firmalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Perpa Ticaret Merkezi'nde işyerlerinin dışında, çiçekçiler, restoranlar, kargo firmalarının şubeleri, avukatlık büroları , poliklinik, kuaför, berber, spor salonu gibi çeşitli ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz her şey bulunur. Ayrıca İstanbul Ticaret Odası'nın bir şubesi de yer almaktadır.[3]

Perpa, ekonomik büyüklüğü itibarıyla finansal kuruluşların da merkezi haline gelmiştir. Perpa’da 12 farklı bankanın şubesi bulunmaktadır. Bunun yanı sıra borsa aracı kurumları ve döviz büroları da ekonomik faaliyetlerin hizmetindedir.

Perpa firma sahipleri ve önceden yazılı izin almış kişiler dışında pazar günleri giriş çıkışlara kapalıdır. Hafta içi akşam saat 22:00'den sonra çalışma yapacak kişiler ise yazılı izin talebinde bulunup çalışmalarına devam edebilirler.

Pergip[değiştir | kaynağı değiştir]

Platform, Perpa Genç İş İnsanları Platformu olarak adlandırılmıştır. Kısaltılması Pergip’tir. Merkezi Perpa kompleksi içerisindedir.PLATFORMUN AMACI 2017 yılında Onursal Başkanımız Merhum Mithat YÜMLÜ tarafından kurulan Pergip’in temel amacı Perpa kompleksi içerisinde yer alan işletmelerin ticari, sosyal ve kültürel konularda birleşmesini sağlayarak, işletmelerin Pergip çatısı altında bütünleştirip, birbirlerinden aldıkları güç ve güvenle; kendi ticaretlerini daha etkin, güçlü, sağlıklı ve kalıcı iletişim kurmalarına olanak sağlamaktır. 4. dönem yönetim kurulu başkanlığını Orhan Doğan yapmaktadır.[4]

Persiad[değiştir | kaynağı değiştir]

Persiad (Perpa Sanayici ve İşadamları Derneği), 1993 yılında kurulmuş, üyeleri Perpa firma sahiplerinden oluşan bir dernektir. Başkanlığını Nazmi Gökçeli yapmaktadır.[5]

Perpaspor[değiştir | kaynağı değiştir]

Perpaspor (Perpa Gençlik ve Spor Kulübü), boks alanında faaliyet gösteren bir spor kulübüdür. Kulüp başkanlığını Şemsettin Yakuboğlu yapmaktadır. İngiltere'nin Liverpool kentinde 4-9 Ağustos 2008 tarihleri arasında düzenlenen Avrupa Ülkeleri Birliği Boks Kupasında 4 Altın ve 4 Bronz madalya alan Milli takımımız takım halinde şampiyon olurken, Perpaspor'un 52 Kilo bayan boksörü Emek Yılmaz da bronz madalya kazanmıştır.

Sinemada Perpa[değiştir | kaynağı değiştir]

2004 yapımı Neredesin Firuze isimli Türk filmindeki Plakçılar Çarşısı çekimleri, Perpa B Blok'ta gerçekleştirilmiştir. Filmin çekimleri boyunca B Blok girişi üzerine "Plakçılar Çarşısı" tabelası asılmıştır.[6][7]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Perpa Ticaret Merkezi basın bülteni, 24.01.2005". 23 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2008. 
  2. ^ Perpa Ticaret Merkezi Portalı - Perpa Hakkında 22 Aralık 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. Perpa Ticaret Merkezi tanıtım sayfası
  3. ^ "Bölge Temsilcilikleri ve Hizmet Birimleri". www.ito.org.tr. 28 Ocak 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Şubat 2021. 
  4. ^ "Organizasyon Şeması – PERGİP – PERPA GENÇ İŞ İNSANLARI PLATFORMU". www.pergip.com. 26 Eylül 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Haziran 2022. 
  5. ^ "Persiad resmi sitesi". 1 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Şubat 2017. 
  6. ^ "Beyazperde.com, Neredesin Firuze Set Notları". 24 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2008. 
  7. ^ "Mimarizm, Mimarlık ve Tasarım Yayın Platformu - Neredesin Firuze". 22 Ekim 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2008.