People meter

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Peoplemeter, anlam olarak İnsan-metre veya insan sayacı demek olan, radyo, televizyon izleyicilerinin program dinleme veya seyretme alışkanlıklarını ölçmek için kullanılan elektronik bir cihazdır.

Büyük Britanya'da tescilli marka olan Peoplemeter (İngilizce people =insan, meter = metre) AGB Nielsen Media Research şirketinin bu amaçla kullandığı kendi cihazının adıdır. Ancak, izleyici ölçümü yapan başka araştırma şirketlerinin benzer cihazları vardır, bunlara İngilizce "people meter" denir, Türkçe bunun karşılığı olarak insan-metre, insan sayacı veya izleyici sayacı denebilir.

Bir izleyici sayacı üç elektronik birimden oluşur. Kibrit kutusu büyüklüğünde bir frekans detektörü televizyonun içine takılır ve hangi frekanstaki kanalın izlendiğini belirlemeye yarar. Küçük bir kitap büyüklüğünde olan ve frekans detektörüne bağlı olan kayıt cihazı, bir uzaktan kumanda ile çalıştırılır. Kayıt cihazı, frekans dedektörü ile kumanda cihazından gelen bilgileri depolar. Bir ev halkının her bir üyesine kumanda üzerinde bir düğme ayrılmıştır, o kişi televizyon seyretmeye başlayınca kendi düğmesine basar. Eğer televizyon açıksa ve yeni izleyici kendini tanıtmazsa, bir ışık yanıp sönerek hatırlatma yapar. Uzaktan kumandada bulunan yedek düğmeler sayesinde misafirler de yaş, cinsiyet ve izleme statülerini girebilirler. Kayıtlar dakika dakika tutulur. Kayıt cihazı gece saatlerinde bir gün boyunca depolamış olduğu bilgiyi telefon yoluyla araştırma merkezine iletir.

Orijinal Peoplemeter cihazı, frekansa dayalı metre olarak bilinirdi ve Audits of Great Britain (AGB) adlı Britanya şirketi tarafından icat edilmişti. Bu cihazlar televizyon kanallarının frekansını tespit ederek hangi kanalın izlendiğini kaydederdi. Uyduyla eve direkt yayın sistemleri başlayınca ve televizyon izleyicileri çanak antenle yayın izlemeye başlayınca bu sistem eskidi. Bu sistem ayrıca dijital yayınları da takip edememektedir. Diğer yeni teknolojiler de izleyici ölçümü açısından yeni zorluklara yol açmıştır. Kimi izleyiciler programı kaydedip daha sonra izlemektedir.

Yeni cihazlarda, yayının ses kanalına gömülmüş bir sinyal aracılığıyla veya yayındaki ses ve görüntüler eşleştirilerek hangi kanalın izlenmekte olduğunu belirlenebilmektedir.

Günümüzde geliştirilen yeni sistemler, örneğin portatif insan metre, yayınların ses kanalına eklenmiş şifreli bir sinyal aracılığıyla hangi kanalın izlenmekte olduğunu belirlemekteler. Bu alet kemere takılan küçük bir cihaz olduğu için gün boyunca kişinin izlediği tüm radyo veya televizyon programlarını kaydedebilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]