Pedro Américo

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Pedro Américo de Figueiredo e Melo (29 Nisan 1843 – 7 Ekim 1905) Brezilyalı ressam, yazar, öğretmen.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Aşk ve Çalışma tanrılarının eşlik ettiği Gece

1854 yılında Akademi Imperial de Belas Museum (İmparatorluk Güzel Sanatlar Akademisi)'nde eğitim almak üzere burs alarak Rio de Janeiro'ya gitti. Daha sonra çalışmalarını Avrupa'da sürdürdü; Paris'te  École des Beaux-Arts'ta,  Jean-Auguste-Dominique Ingres, Hippolyte Flandrin ve Carle-Horace Vernet''in öğrencisi oldu; resimleri çok beğenildi ve 1868'de Brüksel Üniversitesi'nde doktorasını yaptı.

Brezilya'ya dönüşünde Brezilya'nın en tanınmış sanat eserlerinden birisini üretti: Prens Peter'in ülkenin Portekiz'den bağımsızlığını ilan ettiği anı betimleyen ve onlarca yıl Brezilya'da ilkokul tarih kitaplarında kullanılan "Ya İstiklal Ya Ölüm!"  tablosu.

Çoğunlukla İtalya'nın Floransa kentinde yaşasa da Rio de Janeiro'ya sürekli gidip gelen Pedro Américo, öğretim görevlisi ve sanat tarihçisi olarak çalışmalarına devam etti.

Ressam ve diplomat Manuel de Araújo Porto-alegre'nin kızı Carlota de Araújo Porto-alegre (1844-1918) ile evlenip çocuk sahibi oldu.  Alman Tacı Şövalye Nişanı'a sahip olmanın yanı sıra  Kutsal Kabir Nişanı Büyük Şövalye Nişanına sahipti. 1889'da Brezilya'da cumhuriyetin ilanı ile birlikte Millet Meclisine vekil olarak seçildi.

Galeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]