Pazarcık, Kırıkkale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Pazarcık
—  Köy  —
Kırıkkale
Kırıkkale
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırıkkale
İlçe Merkez
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 1.856
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0318
İl plaka kodu
Posta kodu 71000
İnternet sitesi: [2]
YerelNET sayfası

Pazarcık, Kırıkkale ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber çok eski bir yerleşim alanı olduğu eski ören kalıntılarından belli olmaktadır.Örnek verecek olursak köy su sarnıcı köy hamam yeri ve yer altı mezar kazılarında çıkan insanların kullandığı eşyalar ve figürlerdir. Söylenen rivayetlere göre Köyün olduğu yere pazar kurulurmuş; Köyün PAZARCIK ismininde oradan geldiği ve romalıların yaşadığı söylenmektedir. Köye gelen ilk Türkler İran Horasan Erenleridir. Bunlardan günümüze kadar gelen ve köyde türbesi bulunan Mürsel Dede ve İdil dededir. MS.13.YY. Selçukluların son zamanında geldikleri ve buralara islamiyetin yerleşmesi için zemin hazırladıkları, bunun yanında Sarı Pir denen mevkiide köy kalıntıları ve türbeninde aynı döneme ait olduğu sanılmaktadır. Diğer Türk ailelerinin Timurla 2.nci Beyazıt Zamanında Kerkük taraflarından gelen OĞUZ-TÜRKMEN Aşiretlerinden olduğu bilinmektedir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

OĞUZ Türkmenleri Aşireti kültür gelenek ve görenekleri yaşanmaktadır. Geleneklerine sahiptirler.

Köy geleneğine göre her yıl mayıs ayında yağmur ve şükür duasına çıkılır.Kırıkkalede ve yakın illerde ikamet eden köylüler davet edilir.Kurbanlar kesilerek davetlilere ikram edilir.Köy gelenekleri gelin alma oyunu,kışın evlerde yüzük bulma oyunu,mart ayında kuzu doğma zamanı baharın müjdecisi olarak geceleri sayı gezme sırasında evlerden alınan çeşitli yiyecekler hep birlikte eğlenceler yapılır. Meşhur yöresel yemekleri düğünlerde lahana ve yaprak sarması yapılır.diğer günlük yapılan yemekler haside,pıhtı çemen çorbası,bekmez omacı, dönderme(yufka ekmekle yapılır) cacıran gibi sayabiliriz.köylünün aslı OĞUZ Türkmen adetlerini uygular.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kırıkkale merkezine 16 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 600
2000 1856
1997 586

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.issizlik sebebiyle göç vermektedir ve köyün 100_80 işci memur uzman assubay polis ögretmen olarak dışarıya gitmiştir

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır.Ancak eğitim yapılmamaktadır eğitim taşımalı eğitim kapsamında kimeski mahallesinde yapılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Ancak sağlık memuru yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Pazarcık köyü Kırıkkale merkez ilçeye bağlı kuzey doğusu yönünde kırıkkale Samsun yolu düzergahı tarafından gidilerek 8.km den sol tarafa yol ayrılır. 8 km. sonra pazarcık köyüne ulaşılır. Yol üzerinde Çevre ve Orman Bakanlığının ağaçlandırdığı çamlık alandan geçilerek köye ulaşılır.Çevresinde doğusunda Akcakavak,kuzeyinde Dikmen, kuzey batısında Aydınşeyh ve bu köyden Hıdırşeyh,Kazmaca, Yenice, Yağbasan, Sulakyurt ilçesine ulaşım vardır. Batısında Kızıldere, güneyinde Ulaş ve karacalı köyleri çevrelemek tedir. Bu nedenle köy çevre köylerle ulaşım kolaydır. Pazarcık köyü olarak çevre köylerin arazisinden en büyük olanıdır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]