Paunsaugunt Platosu

Koordinatlar: 37°30′00″K 112°23′04″B / 37.50000°K 112.38444°B / 37.50000; -112.38444
Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bald Knoll Paunsaugunt Platosu'ndaki en genç yükselti oluşumudur.

Paunsaugunt Platosu (telaffuz: pavnsugant), ABD'nin Utah Eyaleti'nin güneybatısında yer alan, 2.100 metreden 2.800 metreye kadar değişen yüksekliklere sahip bir parçalanmış platodur. Kane County'nin kuzeyinde, Garfield County'nin güneybatısında yer alan plato; yaklaşık 16 km genişliğindedir. Platonun güney ucu Sevier Platosu'ndan yaklaşık 40 km kadar devam ederek güneydeki Pink Cliffs'de sona bulur.

Coğrafi şekli Sevier Nehri'nin aşındırmaları oluşturmuştur. Plato, Kolorado Nehri'nin bir kolu olan Paria Nehri tarafından, güney cephesinden oldukça aşınmıştır ve plato Bryce Kanyonu Ulusal Parkı alanına dahil olarak koruma altındadır. Plato'nun büyük bir kısmında Dixie Ulusal Korusu yer alır. Paunsaugunt Plato'suna her sene yaklaşık 5.100 mm kar yağar ve 200 gün kadar donma-erime-çözülme kimyasal süreci devam eder.

Jeolojik olarak platonun oluşumu 10-20 milyon yıl önce Kolorado Platosu'ndaki yükselme sonucunda oluşmuştur. Platonun oluşması hakkındaki düşünce, yapı boyunca horst-graben oluşumuna benzer şekilde fay hareketlenmeleri olduğu yönündedir. Bu fay aktivitesiyle, platonun her yönünde çökme ve yükselme hareketi, fayların oluşturduğu farklı kütlelerin üste ya da alta kayması sonucunda gerçekleşmiştir. Erozyona sebep olan dış kuvvetlerin etkisiyle Bryce Kanyonu Ulusal Parkı'nın doğusunda değişik yeryüzü şekilleri olan hoodoolar oluşmuştur.

Paunsaugunt Platosu'nun bir diagramı.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]