Paul Hoyningen-Huene

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paul Hoyningen-Huene
Doğum1946
MilliyetAlman
MeslekFilozof

Paul Hoyningen-Huene (d. 1946), dünyaca ünlü fotoğrafçı George Hoyningen-Huene'nin büyük yeğeni olan Alman bir filozoftur.

Münih Üniversitesi´nde, Londra'da Imperial College´da ve Zürih Üniversitesi'nde fizik ve felsefe okumuştur. Münih Üniversitesi´nden 1971´de teorik fizik diploması ile mezun olup, 1975'te Zürih Üniversitesi'nde doktorasını tamamlamıştır.

1972-1976 yıllarında Zürih Üniversitesi'nin Kuramsal Fizik Enstitüsü'nde Prof. A. Thellung'un asistanlığını yapmış. 1975-1980 yıllarında yine Zürih Üniversitesi Felsefe Semineri´nde (yani Felsefe Enstitüsünde) Prof. Hermann Lübbe'nin asistanlığını yapmış. 1976´dan 1995'e kadar Zürih Üniversitesi'nde felsefe, sosyoloji, biyoloji, tarih, doğa bilimleri ve psikoloji birimlerinde eğitim görevlisi olarak felsefe dersleri vermiştir. 1980'den 1998'e kadar Bern Üniversitesi'nde eğitim görevlisi olarak felsefe dersleri vermiştir. 1980-1982 araları İsviçreli televizyon kanalı DRS´de yayımlanan İnsan, Teknik, Bilim adlı programda görevliydi.

1984 ve 1985 yıllarında "MIT"´ye (Massachusetts Institute of Technology, Cambridge MA) bağlı olan "Dept. of Linguistics and Philosophy" biriminde Prof. Thomas S. Kuhn ile kendi kitabı üzerine beraber çalışıp Visiting Scholar olmuştur. Kuhn'un Bilimsel Devrimlerin Yapısı adlı eseri üzerine yazılmış olan en iyi kitap Paul Hoyningen-Huene´nin kitabı olmalı.

1987 ve 1988 yıllarında Pittsburg Üniversitesi'nde bulunan ve bazılarınca dünyanın en iyi bilim felsefesi merkezi olarak sayılan “Center for Philosophy of Science”´de Senior Visiting Fellow'luk yapıp orada çalışmış.

1988'den 1996 yılına kadar İsviçre'nin en iyi yüksek okulu ETH Zürih'de “Bilimlerin fesefesi” adlı eğitim dalında doçentlik yapmış ve burada yine yirminci yüzyılın bir başka büyük filozofu olan Paul Feyerabend ile çok yakın olarak çalışmış. Paul Feyerabend'in Killing Time adlı otobiyografisinde Thomas S. Kuhn'u, Paul Hoyningen-Huene'yi ve kendisini gösteren bir resim yer alır. 1989 ve 1990 yıllarında ETH Zürih'in “Çevre ile ilgili fen bilimleri” biriminde yüksek asistanlık yapmış. 1990-1997 aralarında Konstanz Üniversitesi'nde “Bilimlerin temel teorileri ve tarihi” profesörlüğünü yaptı.

1997'den itibaren Hannover Leibniz Üniversitesi'nde felsefe profesörü ve orada bulunan ve daha 1997´de Hoyningen-Huene'nin Hannover'e gelmesiyle kurulmasına rağmen dünyaca bilinen ve sayılan "Bilim felsefesi ve bilim etiği merkezi (ZEWW)"'nde direktör oldu.

Etkinlikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kendisi son derece üretken bir bilim adamıdır. Bugüne kadar 150'ye yakın bilimsel makale yazmış, çeşitli kitapları ya kendisi yazıp ya da editörlüklerini yapmıştır, 1998'de gerçekleşen "UNESCO World Conference on Science" gibi uluslararası konferansların organizasyonuna katılmış ve dünyanın birçok yerinden konuşmacı olarak davet edilir. Kendi felsefesinde Wittgenstein, Kuhn ve Feyerabend'in etkileri büyüktür. Analitik bilim felsefesi dışında ayrıca bilimlerin etiği üzerine çalışmaktadır.

Kitaplarından bazıları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Die Mathematisierung der Wissenschaften ["Bilimlerdeki matematikleşme"](Ed., Önsöz ile), Artemis, Zürih 1983
  • Wozu Wissenschaftsphilosophie? Positionen und Fragen zur gegenwärtigen Wissenschaftsphilosophie ["Neden bilim felsefesi?"] (Ed., Gertrude Hirsch ile beraber, Önsöz ve giriş ile), de Gruyter, Berlin 1988
  • Die Wissenschaftsphilosophie Thomas S. Kuhns ["Thomas S. Kuhn´un bilim felsefesi"]. Rekonstruktion und Grundlagenprobleme, Vieweg, Braunschweig 1989
  • Reductionism and Systems Theory in the Life Sciences ["Hayat bilimlerinde redüksiyonism ve sistem teorisi"]: Some Problems and Perspectives (Ed., F.M. Wuketits ile beraber), Kluwer, Dordrecht 1989
  • Reconstructing Scientific Revolutions: Thomas S. Kuhn's Philosophy of Science. Translated by Alexander T. Levine. With a Foreword by Thomas S. Kuhn. University of Chicago Press, Chicago 2. Auflage 1993 ([1989]´in hafifce değişik versiyonunun bir çevirisidir)
  • Paradigmen Facetten einer Begriffskarriere. ["Paradigmalar"] (Salzburger Schriften zur Rechts- Staats- und Sozialphilosophie, Band 17) (Ed., M. Fischer ile beraber, Bir Önsöz ve giriş ile), Peter Lang, Bern 1997
  • Formale Logik ["Formal Mantık - bir felsefi giriş"]. Eine philosophische Einführung. Reclam, Stuttgart 1998 (ISBN 3-15-009692-8)
  • Formal Logic. A philosophical approach. Translated by Alexander T. Levine ([1998]´in İngilizce çevirisi. Pittsburgh University Press 2004)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]