İçeriğe atla

Patricia Hill Collins

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Patricia Hill Collins
Doğum1 Mayıs 1948 (76 yaşında)
Philadelphia, Pensilvanya, ABD
Milliyet ABD
Vatandaşlık ABD
EğitimHarvard Üniversitesi, Brandeis University
MeslekFilozof
Ebeveyn(ler)Albert Hill, Eunice Randolph Hill
ÖdüllerAmerican Sociological Association Distinguished Scholarly Book Award

Patricia Hill Collins, (d. 1 Mayıs 1948) Maryland Üniversitesi'nde (College Park) sosyoloji dalında seçkin üniversite profesörüdür ve Cincinnati Üniversitesi Afrika Kökenli Amerikalı Çalışmaları Departmanı'nın eski başkanıdır.

Collins Amerika'nın öncü siyahi feministlerinden biri olarak görülmektedir. İlk baskısı 1990 yılında yapılan Black Feminist Thought: Knowledge, Consciousness and the Politics of Empowerment (Siyahi Feminist Düşünce: Bilgi, Bilinç ve Yetkilendirme Politikaları) adlı kitabıyla Amerika Birleşik Devletleri'nde ün kazanmıştır.

Kariyerindeki ilk yılları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Genç yaşta profesyonel olan Collins, 1948'de Philedelphia'da doğar. Babası bir hayvan çiftliği işçisi, annesi ise sekreterdir. İlk ve orta öğrenimini Philedelphia'da tamamlar. 1969'da Brandies Üniversitesi'ni bitirir. Ardından Harvard Üniversitesi'nde Yüksek lisans bursu kazanır. 1970 ve 1976 yılları arasında Aziz Joseph Toplum Okulu'nda öğretmenlik yapar ve müfredat uzmanı olarak görevini sürdürür. Harvard Üniversitesinde yüksek lisansını tamamladıktan sonra 1984'te Brandies Üniversitesi'nde doktorasını tamamlar. O, Roger L. Collins'le evlenir. Cincinnati Üniversitesi'nde profesör olur. 1990'da ilk kitabı, 'Siyah Feminist Düşüncesi' yayımlanır. Ardından 'Yetki Vermenin Bilgisi' ve 'Yetki Vermenin Bilinç Ve Politikası' yayımlanır. Kitabın gözden geçirilen onuncu baskısı 2000'de yayımlanır.

Sosyoloji Profesörlüğü ve yayımlanan yazıları

[değiştir | kaynağı değiştir]

Collins, 1982'de Cincinnati Üniversitesi'nde asistan profesör olur. 1990'da, "Siyah Feminist Düşünce" kurgu, şiir ve müziği de kapsayan geniş kaynaklar sahası yayınlanır. Collins, feminist düşünceyi incelediği bu kitapta üç merkezi soruna dikkat çeker:

  • Yarışın oluşturduğu zulümler, sınıf, cinsiyet, cinsellik ve ulus farklılıkları.
  • Siyah kadınların sınırlanması, siyah kadınlığın saptırılan tanımlarından dolayı kontrol edilememesi.
  • Siyah kadın olmanın tanımlanmasının bir ihtiyaç olmasından çok, dünya görüşlerinin yaratılmasının önemi ve sosyal adalet çalışmaları.

Collins'e, "Siyah Feminist Düşünce" çalışması için 1993'te Jesse Barnard Ödülü hükmen verildi. Kitap, Amerika'daki Cinsiyet Çalışma Kurslarının müfredat listelerine aşamalı olarak eklenendi. Ardından sosyal bir kuramcı olarak tanınan Collins'in bitmiş 40 makalesi ve denemeleri birçok dergide yayımlandı. Felsefeyi, tarihi kapsayan, sosyolojiye ek olarak psikolojiyi ele alan yazılardı bunlar. 1993'te Cincinnati Üniversitesi'nde Afrika ve Amerika Çalışmaları profesörü olarak kesin yerini edindi.

Yarış Sınıflar Ve Cinsiyet antolojsinin düzeltisini yaptı ve bu kiabı 1992'de Margaret Andersen'le ortak olarak yayınladı. Kitap 200 fakültede ve üniversitelerin dışında ilgiyle karşılandı. Kitap, yarışın alanına şekil vermeye çalışan ilk eser olarak tanındı. Collins 1998'de, "Sözcüklerle kavga etmek: Adalet İçin Siyah Kadınları Arama" adlı üçüncü kitabını yayımladı. "Sözcüklerle Kavga Etmek" siyah toplumlarda kadınlara karşı uygulanan ırkçılığa büyüteç tuttu. 2004'te "Siyah Cinsel Politika" ırkçılığın ve cinsel ayrımcılığın tartışmaları yayımladı. 2006'da, siyah milliyetçiliğini, feminizm ve kadınların arasındaki ilişkiyi sınayan "Modern zıplama: Irkçılık, Milliyetçiliğe Karşı Kara Güç Ve Feminizm" eserini yayımladı.

Cincinnati Üniversitesi, Collins'i ilk Afrikalı-Amerikalı ve ikinci kadın sosyolog olarak Charles Phelps Taft profesörü olarak adlandırdı. 2005 baharında bu Üniversitesi'den emekli oldu ve Maryland Üniversitesi'nde sosyoloji profesörlüğü yapmaya başladı.Sınıf Ve Cinsiyet kitabının da altıncı baskısı 2007'de yayımlandı. Maryland üniversitesi, Collins'i 2006'da yılın en seçkin üniversite profesörü olarak adlandırdı.

Dış Kaynakça

[değiştir | kaynağı değiştir]
  • fırtına grubuna yazdı, "İnternet üzerinde çağdaş yazarlar" 2001, suçlar, Patricia tepesi Collins'te, yayımladı "Biyografi kaynak merkezi" 2005
  • "Feminist yazarlar" Aziz kalabalıklarda, "Biyografi kaynak merkezi" 2005
  • "Patricia tepesi Collins" "Sosyolojinin dünyası" 2 cilt fırtına grup 2001'de çoğaltılan Patricia tepesi Collins'te 1996 makaleye bastırır, Afrikalı-Amerikalılar'ın arasında "18inci baskı fırtına grup 2005
  • Tonya Bolden", "1992 Temmuz'da (1)
  • Tamala M Edwards'ın olduğu v22 n12 sayfa 12" "" F sözcüğünün olduğu siyah feminist düşünceden "İçeride" siyah girişimi kimin incelediği olan "Biyografi kaynak merkezi" 2005
  • "Patricia tepesi Collins" "Amerikalı bilginlerin dizini" 10uncu baskı fırtına grup 2001
  • "Dr Patricia tepesi Collins"'de çoğalttı "30 1999 Mayıs'ta cilt, 1 sayfa 90* Katherine C. Ademler'in, incelediğini çıkarır" siyah cinsel politikanın olduğu öz " " "1 Nisan'da 2004 v129 i6 sayfa 111 kütüphane günlüğü