Patreon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Patreon
Patreon logo with wordmark.svg
URL Resmî Sitesi
Site türü Üyelik / Abonelik
Kayıt Gerekli
Kullanılabilir dil(ler) İngilizce
İçerik lisansı Freemium
Oluşturan Jack Conte, Sam Yam
Başlama tarihi Mayıs 2013

Patreon, içerik oluşturucularına kendi abonelik içeriği hizmetlerini kurmalarına izin veren, İnternet tabanlı bir platformdur. YouTube içerik yaratıcıları, webcomic sanatçılar, yazarlar, podcast oyuncuları, müzisyenler ve düzenli olarak çevrim içi olarak yayın yapan diğer içerik oluşturucular arasında popülerdir.[1] Sanatçıların, fanlarından ya da müşterileri tarafından doğrudan ya da art arda eserleri ya da eser başına kaynak tahsis etmesini sağlar. Müzisyen Jack Conte ve geliştirici Sam Yam tarafından 2013 yılında açılan şirket, San Francisco'dadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Patreon, popüler YouTube videolarından canlı geçmenin bir yolunu arayan sanatçı Jack Conte tarafından Mayıs 2013'te kurulmuştur. Sam Yam ile birlikte, bir sanatçı bir sanat eseri yarattığında patronların belli miktarda para ödemelerini sağlayan bir platform geliştirdi. Şirket, Ağustos 2013'te 2.100.000 $'lık bir risk sermayesi ve melek yatırımcısından bir miktar yükselterek başladı.[2] Haziran 2014'te şirket Index Ventures'ın Danny Rimer liderliğindeki bir dizi A serisinde 15.000.000 $ daha yükseltti. Ocak 2016'da şirket, Patreon'un toplamını 47,1 milyon dolara çıkaran Thrive Capital liderliğindeki B serisinde 30 milyon dolarlık yeni bir turda kapanmıştı.

Şirket, ilk 18 ayında 125.000'den fazla "patron" imzaladı. Web sitesi 2014 yılının sonlarında müşterilerin aylık 1.000.000 doları sitenin içerik yaratıcılarına gönderdiğini açıkladı.[3]

Mart 2015'te Patreon, Green kardeşler John ve Hank Green tarafından oluşturulan benzer bir gönüllü abonelik hizmeti olan Subbable'ı satın aldı. Ocak 2017'de Patreon, kuruluşundan bu yana yaratıcılara 100 milyon doları gönderdiğini açıkladı.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Patreon kullanıcıları, video / film, podcast, komedi, çizgi roman, oyun, eğitim vb. içerik türüne göre gruplandırılmıştır. Bu içerik yaratıcıları Patron web sitesinde müşterilerin bir içerik oluşturucunun sabit bir miktarını ödemeyi seçebilecekleri bir sayfa oluşturmaktadır. Alternatif olarak içerik oluşturucuları, sayfalarını, müşterilerin her yeni sanat eseri bıraktıklarında ödeyecekleri şekilde yapılandırabilir.[4] Bir yaratıcı, genellikle, devam eden gelirin gideceği bir hedef görüntüler ve aylık ödeyeceği maksimum bir sınır belirleyebilir. Müşteriler, ödemelerini istediğiniz zaman iptal edebilir. Diğer platformlara benzer şekilde, içerik yaratıcıları genelde (genellikle sanat ve videolar şeklinde) ve müşterilerin her bir müşterinin ödediği tutara bağlı olarak avantajlar sağlar.[5]

Müşteriler, kullanıcıdan gördükleri içerik türünü artıran parasal katmanların kilidini açabilir. Patreon'daki bir dizi içerik oluşturucusu da YouTube kullanıcılarıdır. Birden fazla platformda içerik oluşturabilirler ve YouTube videoları halka açıkken Patronlar Patreon kullanıcısının amacına yardımcı olması için yalnızca onlar için hazırlanmış özel içerikler alırlar. Patreon rehinlerde %5 komisyon alır. Haziran 2015'ten itibaren, oluşturulma başına ortalama rehin 5 dolardı, yaklaşık 16 milyon sayfa görüntüleme yapıldı ve 15.000'den fazla içerik oluşturucunun aylık siteye girmesi sağlandı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]