Pastorale (film)

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Pastorale (Gürcüce: Pastorali / პასტორალი), 1975 yılında Gürcistan'da çekilen ve Otar Iosseliani tarafından yönetilen bir Sovyet uzun metrajlı filmidir.

O dönemki tüm Gürcü yapımları gibi, Pastorale filmi de Gürcüce çekilmiş ve ardından diğer Sovyet cumhuriyetleri için Rusça olarak seslendirilmiştir.

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Gürcistan'da küçük bir köye dört müzisyen, bir sonraki pastoral müzik konserlerine inzivai bir sessizlik içinde hazırlanmak için menajerleriyle birlikte otobüsle gelirler. Ev sahibinin çocukları, iki odayı misafirlerin kullanımına açmak için evin üst katını hazırlarlar. Bu şekilde müzisyenlerin de eve gelerek köydeki hayata katılmasıyla birlikte gündelik yaşamdan şiirsel bir anlatımla kesitler sunulur.[1] Müzisyenler ve köylüler ne kadar farklı yaşam biçimleri olduklarını düşünerek birbirlerine şaşırarak bakarlar.[2]

Filmin sonunda baharda çiçek açan bir elma ağacı köydeki hayatın değişmeden devam edeceğini gösterir.

Çekim tekniği[değiştir | kaynağı değiştir]

En önemli özelliği tüm film boyunca yaşamın içindeki seslerin ayrıntılı olarak işitilmesidir. Kimi zaman çalan müzik tamamlayıcı unsur olarak kullanılır, hatte bazen araya giren diyaloglar bile bu bütünlüğü bozmaz.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Pastorale 15 Nisan 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. ("Analyse et critique"), Dvdclassik, Olivier Bitoun, le 12 octobre 2005 (Fransızca)
  2. ^ Pastorali, Martin Teller, 17 January 2012 (İngilizce)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]