Passiflora quadrangularis

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Passiflora quadrangularis
Meyvesi
Meyvesi
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae (Bitkiler)
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Takım: Malpighiales
Familya: Passifloraceae
(Çarkıfelekgillergiller)
Cins: Passiflora
Tür: P. quadrangularis
İkili adı
Passiflora quadrangularis
L.
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Passiflora quadrangularis ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Passiflora quadrangularis ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Passiflora quadrangularis, çarkıfelekgiller (Passifloraceae) familyasından çarkıfelek cinsinin tropikal Amerika'ya özgü türü.

Çarkıfelek adıyla bilinen meyveleri insanlarca tüketilir ve Amerika'nın bazı bölgelerinde ziraati yapılır. İngilizcede "Dev Granadilla", "Dev Tumbo" veya "Badea" adlarıyla da bilinir. Bazen seralarda da yetiştirilir. Yaklaşık 15-20 metreye kadar boylanabildiği gibi; her biri 4 kilograma kadar varan,15 cm genişliğe ve 30 cm boya ulaşabilen orta kalite ve lezzette oblong biçimli meyveler üretebilemektedir. Bitki, asma sülüğü gibi helezonik tutmaçlarla tutunarak hızlı büyür. Yaprakları yüreksi, yumurtamsı ya da aküminat ve 25 cm civarına kadar olabilir. Güzel kokulu ve kırmızı renkli dev çiçekleri vardır. Passiflora alata türüne benzer. Dört köşeli gövde yapısına sahiptir zaten quadrangularis ismi buradan gelmektedir.

Bitkinin bilinen 2 alt türü bulunmaktadır. Bu türlerden biri "su limonu" olarak adlandırılan P. laurifolia diğeri ise Karaiblerde "Tatlı su kabağı" olarak adlandırılan P. maliformis tir.

Meyveleri Amerika'da meyve suyu ve konserve yapımında kullanılır. Trinidad'da dondurma yapımında da kullanılır.

Meyvelerinin halk arasında afrodizyak etkisinin bulunduğuna inanılmaktadır. Yapraklarından yapılan çay şeker hastalığı ve yüksek tansiyon için kullanılsada yapraklarında bulunan siyanid glukosit maddesinin toksik etkisi sebebiyle fazla tüketilmesi tavsiye edilmez.

Resimler[değiştir | kaynağı değiştir]