İçeriğe atla

Parlamentolar Arası Birlik

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Parlamentolararası Birlik (IPU), Cenevre Sekreterliği (İsviçre)

Parlamentolar Arası Birlik (PAB), İngilizce Inter-Parliamentary Union (IPU), egemen devletlerin parlamentolarından oluşan uluslararası bir örgüttür. Temel amacı, üyeleri arasında demokratik yönetimi, hesap verebilirliği ve işbirliğini teşvik etmektir; diğer girişimler arasında yasama organları arasında cinsiyet eşitliğinin geliştirilmesi, gençlerin siyasete katılımının güçlendirilmesi ve sürdürülebilir kalkınma yer alıyor.

Örgüt 1889 yılında Parlamentolararası Kongre adıyla kuruldu. Kurucuları, siyasi çok taraflı müzakereler için ilk kalıcı forumu yaratmaya çalışan Fransız devlet adamları Frédéric Passy ve Birleşik Krallık'tan William Randal Cremer'di. Başlangıçta PAB üyeliği bireysel parlamenterlere ayrılmıştı, ancak daha sonra egemen devletlerin yasama organlarını da kapsayacak şekilde dönüştü. 2020 yılı itibarıyla 180 ülkenin ulusal parlamentosu PAB'a üyeyken, 13 bölgesel parlamento meclisi de yedek üyedir.[1][2]

PAB, Daimi Tahkim Mahkemesi, Milletler Cemiyeti ve Birleşmiş Milletler de dahil olmak üzere temelleri güçlendirerek ve barış ve ortak fayda vizyonunu geliştirerek uluslararası hukuk ve kurumların gelişimini kolaylaştırır. Aynı zamanda uluslararası konferanslara ve forumlara sponsorluk yapar ve bunlara katılır ve Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda daimi gözlemci statüsüne sahiptir. Sonuç olarak, örgütle bağlantılı sekiz kişi Nobel Barış Ödülü sahibidir.

  1. ^ "Members". Inter-Parliamentary Union (İngilizce). 13 Mayıs 2016. 9 Şubat 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Aralık 2017. 
  2. ^ "Матвиенко избрана председателем ассамблеи Межпарламентского союза". ТАСС (Rusça). 14 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Ekim 2017. 

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]