Paris Topu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Parisgesch1.JPG

Paris Topu, I. Dünya Savaşı sırasında, 1918 yılının Mart-Ağustos ayları arasında, Almanların Paris kentini bombalamakta kullandıkları demiryolu topudur. Kayser Wilhelm Topu olarak da bilinen topun bombardımanı boyunca 250 sivil ölmüş, 620 kişi yaralanmıştı. Paris'e 128 km mesafeden 320-367 atış yapılmış, kentte geniş bir paniğe yol açmıştır. Çünkü, top yere indiğinde dehşet verici bir patlama şehir genelinde duyuludu. Kısa bir süre içerisinde Fransızların morali yerle bir olmuştu çünkü şehirde bilinmedik patlamalar oluyordu.

İlk varsayım, bunların görülmeyecek veya duyulmayacak kadar yüksek uçan bir uçaktan veya Zeppelin'den atılan bombalar olduğuydu(Bu mantıksız bir varsayım değildi, çünkü Birleşik Krallık'taki gece hava saldırılarındaki Zeplinler daha önce hedefin rüzgarında motorlarını kesme taktiğini kullandılar ve daha sonra sessizce havai sürüklendiklerinde bombalarını serbest bırakmışlardı)

Top; yaklaşık 1 tonluk mermisini 130 km öteye fırlatabiliyordu. Fransayla girilen çatışmada bir istisna yapılarak 2 km ileri konulan top 128 km den atış yapıp Paris' i bombalıyor ve atışları kusursuz oluyordu. Tarihi boyunca yaklaşık 850 - 900 Fransız askeri öldüren top, Adolf Hitler tarafından başarısız görüldü ve kısa süre sonra top kullanımdan kalktı. Top, mermisini yollarken mermi büyük bir hızla namludan çıkış yapıyor ve yaklaşık 3 - 3,5 saniye arasında stratosfere giriş yapıyordu. Topu kullanmak için yaklaşık 45 personele ihtiyaç vardı. Krupp Fabrikaları üretimidir.

Paris Topu, Alman mühendislerin II. Dünya Savaşı yıllarında geliştirecekleri kuşatma silahları konusunda önemli bir deneyim sağlamıştır. Bu deneyimlar, özellikle Sivastopol Savaşı sırasında kullanılan Gustav ve Dora adlı kuşatma toplarının geliştirilmesinde kullanılmıştır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]