Paris Antlaşması (1763)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Paris Antlaşması
SevenYearsWar.png
Yedi Yıl Savaşı'na katılan ülkeler
  Büyük Britanya, Prusya ve Portekiz ittifakı
  Fransa, İspanya, Avusturya, Rusya ve İsveç ittifakı
Çeşit Barış Antlaşması
İmzalanma 10 Şubat 1763
Yer Paris
İmzacı
devletler
Birleşik Krallık Büyük Britanya
Portekiz Portekiz
Royal Standard of the King of France.svg Fransa
Flag of Cross of Burgundy.svg İspanya
İmzalayanlar Birleşik Krallık John Russell
Portekiz Jerónimo Grimaldi
Royal Standard of the King of France.svg César Gabriel de Choiseul


Paris Antlaşması (Paris Barış Antlaşması veya 1763 Antlaşması olarak da bilinir), 10 Şubat 1763 tarihinde Büyük Britanya, Fransa ve İspanya ile Portekiz arasında imzalanmış olan barış antlaşmasıdır. Prusya ile Avusturya kendi aralarında başka bir antlaşma imzalamışlardır (Hubertusburg Antlaşması). Bu antlaşma ile Yedi Yıl Savaşı (Amerika'daki adıyla: Fransız-Kızılderili Savaşı) sona ermiştir.[1] Antlaşma Büyük Britanya-Prusya ittifakının, Fransız-Avusturya ittifakına karşı zafer kazanması sonucu gerçekleşmiştir. Fransa ile Büyük Britanya, savaş sırasında işgal ettikleri yerlerin çoğunu boşaltmalarına karşın, Büyük Britanya Fransa'nın Kuzey Amerika kolonilerinin bir kısmını ele geçirebilmiştir. Ayrıca, Büyük Britanya egemenliği altında bulunan bölgelerde Katoliklik'in serbest olacağının teminatını vermiştir. Antlaşmadan sonra, Avrupa dışında Büyük Britanya egemenliğinin başlangıcı olmuştur.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Marston, Daniel (2002). The French-Indian War 1754-1760. Osprey Yayınları. s. 84. ISBN 0-415-96838-0. The French-Indian War 1754-1760. 
  2. ^ "Wars and Battles:Treaty of Paris (1763)". www.u-s-history.com. 4 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Nisan 2012. In a nutshell, Britain emerged as the world’s leading colonial empire.