Paralel iletişim

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Seri ve paralel iletim

Veri aktarımında paralel iletişim, aynı anda birden fazla ikili basamak (bit) iletme yöntemidir. Tek seferde sadece tek bir bit gönderen seri iletişim yöntemine tezattır ve bu ayrım, iletişim bağlantısını karakterize etmenin bir yoludur.

Paralel ve seri iletişim kanalı arasındaki temel fark, bitleri iletmek için fiziksel katmanda kullanılan elektrik iletkenlerinin sayısıdır. Paralel iletişimde birden fazla iletken kullanılır. Mesela, 8 bitlik seri kanal bitleri sırayla iletirken paralel bir kanal 8 biti aynı anda iletebilir. Eğer bu iki kanal aynı saat hızında çalıştırılsaydı paralel olan seri olana göre 8 kat daha hızlı çalışırdı. Paralel bir kanal çeşitli sinyaller için(veri akışının yönünü kontrol etmek, veri akışını hızını kontrol etmek için saat sinyali, anlaşma) ek iletkenler kullanabilir.

Paralel iletişim, entegre devrelerde her zaman yaygın olarak kullanılmaktadır, çevresel iletim veri yolları, RAM gibi bellek birimleri gibi. Öte yandan, bilgisayar sistem veri yolları zaman içinde gelişmiştir: daha önceki sistem veri yollarında paralel iletişim yaygın olarak kullanılırken, modern bilgisayarlarda seri iletişim yaygındır.

Seri bağlantılarla karşılaştırma[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüksek hızlı seri teknolojilerin geliştirilmesinden önce, seri bağlantılar yerine paralel bağlantıların seçimi bu etkenler tarafından yönlendiriliyordu.

  • Hız: Yüzeysel olarak, bir paralel veri bağlantısının hızı, bir seferde gönderilen bit sayısı ile her bir yolun bit hızının çarpımına eşittir; bir kerede gönderilen bit sayısını iki katına çıkarmak veri hızını iki katına çıkarır. Pratikte, saat çarpıklığı, her bağlantının hızını tüm bağlantıların en yavaşına indirger.
  • Kablo uzunluğu: Çapraz konuşma, paralel hatlar arasında parazit oluşturur ve etki, iletişim bağlantısının uzunluğu ile daha da kötüleşir. Bu, genellikle bir seri bağlantıdan daha kısa olan bir paralel veri bağlantısının uzunluğuna bir üst sınır koyar.
  • Karmaşıklık: Paralel veri bağlantıları, donanımda kolayca uygulanır ve bu da onları mantıklı bir seçim haline getirir. Bir bilgisayar sisteminde paralel bir bağlantı noktası oluşturmak nispeten basittir ve verileri bir veri yoluna kopyalamak için yalnızca bir mandal gerektirir. Buna karşılık, çoğu seri iletişim, doğrudan bir veri yoluna bağlanmadan önce evrensel bir asenkron alıcı/verici tarafından tekrar paralel biçime dönüştürülmelidir.