İçeriğe atla

Pantotenik asit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pantotenik asit

Pantotenik asit (vitamin B5), hem hayvansal hem de bitkisel kaynaklarda bulunabildiğinden dolayı Grekçede "her yerden" anlamına gelen "πάντοθεν" sözcüğünden kökenini almıştır.[1] Vücutta depolanamayan ve suda eriyen bir vitamindir. Karbonhidrat, yağ ve protein metabolizması için gereklidir. Bu vitamin, insan bağırsak florası tarafından sentez edildiği için eksikliğine pek sık rastlanmaz. Ancak eksikliğinde deride yaralar, saç dökülmesi, sinir sistemi bozuklukları gibi belirtiler görülebilir. Savaş esirlerinde gözlenen Burning Foot sendromu, pantotenik asit eksikliğine bağlanmıştır.

Aktif formu koenzim A ve ACP'dir (açil taşıyıcı protein). Asetil ve açil gruplarının koenzim A'ya taşınmasında rol oynar. Ayrıca eksikliğinde hayvanlarda sindirim kanalı bozukluğu görülmüştür. Kimyasal yapısı B-alanin-pentoik asittir.

Yüksek doz vitamin B5 alımında yoğun olarak gastrointestinal sistem bozuklukları görülür. Doğal olarak vitamin B5; brokoli, mercimek, buğday, yumurta ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

  1. ^ "πάντοθεν". 19 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2023.