Pamela Geller

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pamela Geller
Pamela Geller
Doğum14 Haziran 1958 (65 yaşında)
Long Island, New York, ABD
Diğer ad(lar)ıPamela Oshry
MeslekBlogcu, yazar, politik aktivist

Pamela Geller (d. 14 Haziran 1958), Amerikalı blogcu, yazar, politik aktivist ve yorumcu. Geller, başta İslam'a karşı eleştirileri ve Müslüman faaliyetlerine karşı olan muhalifliği ile bilinmektedir. 11 Eylül'de yıkılan İkiz Kuleler'in enkazının yakınında inşa edilmesi önerilen İslam cemaati merkezi inşasına karşı çıkan grubun önde gelenlerinden biriydi. Geller ve Robert Spencer, Özgürlük Savunması Girişimi ve Amerika'nın İslamlaşmasını Durdurma adlı organizasyonun kurucularıdır.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Musevi tekstilci Reuben Geller ve Lillian Geller'in dört kızından üçüncüsü olarak dünyaya geldi. Çocukluğu ve gençliği New York Long Island'a geçen Geller kendisini ailesinin başarısız bir üyesi olarak gördü. Ebeveynleri üniversite masraflarını karşılamayı reddetti. Babasına işlerinde yardımcı oldu. Çalışırken akıcı bir şekilde İspanyolca konuşmayı öğrendi. İki kardeşi doktor, diğeri öğretmen oldu.

Lynbrook Lisesi ve Hofstra Üniversitesi'ne gitti ancak üniversite eğitimini tamamlamadı.

1990'da Micheal Oshry ile evledi ama 2007'de boşandılar. Bu evlilikten dört çocuğu oldu.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

1980'li yıllarda Daily News'te önce finansal analist olarak sonra da reklamcılık ve pazarlama bölümünde çalıştı. Bunun yanıda 1989 - 1990 arasında The New York Observer'da da yayıncılık yaptı.

Bir söyleşide politik bilincinin 11 Eylül saldırılarından sonra geliştiğini belirtmiştir. 2004 yılında Atlas Shrugs adında bir blog kurdu. Blog 2006'da Jyllands Posten gazetesinin yayınladığı tartışmalı Muhammed karikatürlerini yeniden yayınlayınca binlerce okuyucu kazandı. 2007'de Brooklyn'de açılan Arapça eğitim veren bir okulun Müslüman eğitimcisi Debbie Almontaser'ın istifa etmesinde etkili oldu.[1]

2010 yılında Robert Spencer ile American Freedom Defense Initiative'i (Türkçe: Amerikan Özgürlüklerin Korunması Girişimi) kurdu.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "nytimes.com". 5 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ocak 2015.