Palm OS Graffiti 2

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Graffiti 2 Alfabe. İki zamanlı karakterler ve Q, özgün Graffiti'lerden farklı..

Graffiti 2 orijinal Palm OS elyazısı sistemi Palm OS Graffiti'nin revize edilmiş hali olarak 2003 yılında tanıtıldı. Ocak 2003'te PalmSource, Graffiti 2'nin Jot by Communication Intelligence Corporation'a (CIC) dayandığını ve Graffiti'nin orijinal sürümünün yerini alacağını açıklayan değişiklik bildirdi.[1] Graffiti 2, Palm OS 4.1.2'de Motorola DragonBall tabanlı cep telefonları ve Palm OS Garnet 5.2'de ARM tabanlı telefonlar için piyasaya sürüldü.

Değişimin başlıca nedeni, Nisan 1997'de Xerox'un PalmSource'ni Graffiti kullanımıyla ilgili olarak dava etmiş olması gerçeğiydi. Birkaç yıl süren hukuk mücadelesinin ardından ve federal bir hakimin davanın görevden alınmasına rağmen, Xerox, ABD Temyiz Mahkemesinde 2001'de geri döndü.[2]

PalmSource, yeni el yazısı tanıma sistemi için yaptıkları basın açıklamasının bir parçası olarak Jot ve Graffiti 2'nin orijinal Graffiti'nin yaptığı harf ve sayıları çizmenin standart yollarını daha yakından takip ettiğini belirtti. öğrenme eğrisinin düşürülmesinin platforma daha fazla yeni kullanıcı çekeceğini de belirttiler.[3] Değişiklik, diğer taraftan, Graffiti'nin önceki sürümüyle (belki öğrenmek için değil) çok daha kolay olduğunu iddia eden çok uzun zamandır Palm kullanıcılarını yabancılaştırdı.

Eleştirmenler tarafından öne sürülen belirgin bir sayı, bir karakter çizmek için gereken kalem vuruşlarının sayısıdır. Orijinal Graffiti tanıma yazılımı, her alfasayısal karakter için yalnızca tek bir kalem vuruşu gerektiriyordu. Bununla birlikte, Graffiti 2, yaygın olarak kullanılan bazı karakterleri çizmek için iki vuruş gerekti. Bu, İngilizce'deki beşinci ve ikinci en sık kullanılan harfler olan "i" ve "t" için varsayılan iki vuruş gerektirdiğinden ek çalışma olarak algılanıyordu.[4] Bununla birlikte, Tercihler ayarları, bu harfler için tek adımlı türevlerini kullanarak giriş yapmasına izin verdi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2017. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 12 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2017. 
  3. ^ "Arşivlenmiş kopya". 10 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2017. 
  4. ^ "Arşivlenmiş kopya". 30 Nisan 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Aralık 2017.