İçeriğe atla

Pall Mall

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Pall Mall paketi

Pall Mall R. J. Reynolds Tobacco Company tarafından üretilen sigaralardan birinin markasıdır.

Hikâyesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Pall Mall marka sigaralar ilk defa 1899 yılında Butler & Butler Şirketi tarafından üst sınıfa hitaben üretilmiştir. 1907'de Pall Mall American Tobacco tarafından Butler & Butler'dan satın alındı. Yeni sahipleri bu markayı sigara yapımındaki yenilikleri test etmek için kullandı. Önce daha büyük boyutlarda (şimdiki 85 mm'lik standart sigara boyutunda) ürettiler ve daha sonra da yeni bir tütün sıkıştırma yöntemini uyguladılar.

Pall Mall popüleritesinin zirvesine, Amerika Birleşik Devletleri'nde bir numaralı sigara markası oldukları 1960 yılında ulaştı. Tasarım kumarı tutmuştu ve şirket uzunları yani 100 mm.'lik sigaraları piyasaya sürdü (bu sefer de uzun sigaralar için standardı belirlediler). 1966 yılında Winston sigaraları'nın reklamları ile başedemeyerek tahtından indirildi.

Pall Mall 1994'te Brown & Williamson Tobacco Corporation tarafından satın alındığında; tasarım açısından geriye düşmüş ve filtresiz kalmış birkaç sigaradan biriydi. Sonunda 2001'de, filtreli yeni Pall Mall'lar piyasaya sürüldü ve daha önceleri kendi yenilikleri ile şekillendirdikleri endüstriyi bu şekilde yakalamış oldular. 30 Temmuz 2004'te Brown & Williamson, R. J. Reynolds Tobacco Company ile birleşti ve yoluna R. J. Reynolds Tobacco Company olarak devam etti. R. J. Reynolds ABD pazarı için filtreli ve filtresiz sigara yapımına devam ediyor. ABD dışında üretim ve satışı ise British American Tobacco yapıyor.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Kurt Vonnegut kendisi de bir Pall Mall içicisidir ve bazı romanlarında bu markayı kullanmıştır. Şöyle demiştir; "intihar için son derece klas bir yol"

Süper Uzun Pall Mall Lupin III animesindeki Daisuke Jigen'in favori markasıdır.

Stephen King birçok çalışmasında Pall Mall'ı kullanır.

Ken Grimwood Sil Baştan adlı romanında Pall Mall sigarasından söz eder.

Telaffuz[değiştir | kaynağı değiştir]

ABD'de ellilerin ortasında yaınlanan televizyon reklamlarında spikerler markanın adını, pakette açıkça Pall Mall yazmasına rağmen Pell Mell olarak telaffuz etmişlerdir. Bu yüzden o günlerde yaşamış olanlar Pell Mell olarak telaffuz ederler ama sadece görsel yollarla bu markayla tanışan yeni nesil ise Pall Mall olarak telaffuz eder.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]