İçeriğe atla

Paljas

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Paljas (İngilizce adı: "The Clown" / Palyaço) 1997'de gösterime giren bir Güney Afrika filmidir. Chris Barnard tarafından yazılmış ve Katinka Heyns tarafından yönetilmiştir. Aynı adlı kitaptan uyarlanmıştır. Başrollerde Marius Weyers, Aletta Bezuidenhout ve Ian Roberts oynamıştır.

Filmin adını oluşturan kelime Afrikaans dilinde "Büyü" anlamı taşır.[1]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

Film, Güney Afrika kırsalında yaşayan bir ailenin hayatını konu alır. Karoo bölgesindeki Toorwater ("Büyülü-su")[1] kasabasının istasyon şefi Hendrik McDonald'ın evi rutin bir yaşama sahiptir. Ancak gezgin bir sirk grubunun Manuel adındaki bir palyaçoyu geride unutmasıyla bir dizi beklenmedik durumla karşılaşırlar.[2] Yaşananlar Hendrik ve karısı Katrien arasındaki dışarıdan ideal ve sorunsuz görünen ama daha derindeki birbirine yabancılaşmış karı koca ilişkisini ortaya çıkarır. Evin küçük ferdi olan Willem, konuşma sorunu olan hiç kimseye tek bir kelime bile söylemeyen bir çocuktur. Palyaçoyu bularak saklar ve hiç kimseye bu durumu bildirmez.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dipnotlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b "The Road Less Travelled - Hoekplaas, Warmbad, Barandas" - Section: "Paljas the Movie" 17 Nisan 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (with a photo from the movie set), Uniondale, Access date: 27 May 2022 (İngilizce)
  2. ^ Paljas-1998 30 Mayıs 2022 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Letterboxd, Access date: 27 May 2022 (İngilizce)
  3. ^ Paljas-1998, Film.moviesaz (Trailer and Synopsis), Access date: 27 May 2022 (İngilizce)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]