Paşaköy, Susurluk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Paşaköy
Balıkesir
Balıkesir
Ülke  Türkiye
İl Balıkesir
İlçe Susurluk
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 177
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0266
Posta kodu 10600

Paşaköy, Balıkesir ilinin Susurluk ilçesine bağlı bir mahalledir.

Paşaköy dağ ve yayla havasıyla, mahallenin içinden çıkan küçük deresiyle, şelalesiyle, mağaralarıyla, güzelim vadileriyle eşi bulunmaz bir cennettir.

Ülkemizin münbit ve güzide yerlerinden olup, turunçgiller dışında bütün meyve ve kuruyemiş türleri mahallede yetişir. FINDIK VE ANTEPFISTIĞI hem de MARMARA bölgesinde Paşamahallede bulabilirsiniz. İlçemizin BAL üretiminde söz sahibi bir şirin mahallesimüzdür.

Paşaköy Tarihçesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin kurucuları Oğuz Türklerinin Kayı Boyuna bağlı Karakeçili yörükleridir.Karakeçililer Osmanlı Devletinin de kurucularıdır.Söğüt Bilecik Domaniç üçgenine gelmişler,oradan da Karesi topraklarına yayılmışlardır.Balıkesir topraklarında (ilçeler dahil) 65 adet Karakeçili mahallesi bulunmaktadır.Köyümüz Kepsut'a bağlı 20,Dursunbey'e bağlı 5,Mustafakemalpaşa'ya bağlı 14 Karakeçili mahallesi ile akrabadır.Aynı muhitte yer alır.

Paşaköy 1750'li yıllarda Karakeçili yörükleri ve takip eden yıllarda farklı ailelerin farklı yerlerden göçüyle şu anki su kaynağının bulunduğu yere yerleşmesiyle kurulmuştur.Köy, bölgede bulunan Osmanlı Paşasının arazisini bağışlamasıyla Paşaköy adını almıştır.Paşaköy Susurluk'a 12 km olup yolu asfalttır.Paşaköy Balıkesir 'e yaklaşık 40 km mesafededir.Batısında Kulat mahallesi , kuzey batısında Kiraz ve Kurucaoluk köyleri, kuzeyinde Duman mahallesi ,güney doğusunda Söğütçayır mahallesi ,güney batısında Alibey mahallesi bulunmaktadır.Paşamahallenin yüzölçümü yaklaşık 7.500.000 metrekare olup Karasal iklim hüküm sürmektedir. Mahallenin içme suyu mahallenin ortasından çıkmakta olan kaynak üzerine kurulu şebekeden karşılanmakta olup kanalizasyon sistemi %50 oranında tamamlanmıştır. Sürekli göç vermekte olan mahallenin nüfusu 2000 yılı nüfus sayımına göre 190'dır. Mahallede ilköğretim Susurluk'a taşımalı sistemle yapılmakta olup, üniversitede okuyan öğrenci sayısı oldukça yüksektir.Mahallede bir adet bakkal , bir adet kahvehane ve bir adet camii bulunmaktadır. Mahallenin ortasında bulunan su kaynağının yatağı boyunca doğal güzelliklerinin yanında yaklaşık 25 m yükseklikte bir şelalesi mevcuttur.Mevcut su kaynağının yanı sıra kış ayları boyunca kaynayan suçıkan kaynağının suyuyla birleşmesiyle şelalede seyrine doyum olmayan manzaralar oluşmaktadır.Dere yatağı boyunca asırlık çınar ağaçlarını oluşturduğu gölgeliklerde doğal piknik alanları bulunmakta . Bu güzellikler piknik severler için ideal yerler olup huzur arayanların gezebileceği güzelliktedir. Ayrıca Bizans ve Roma dönemlerinden kalma mağara ve çeşitli yazılı kaynaklar bulunmaktadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Balıkesir il merkezine 44 km, Susurluk ilçesine 11 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2009 100
2000 177
1997 180

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

http://grou.ps/pasakoy/home 8 Şubat 2009 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.