İçeriğe atla

Oz (dizi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Oz
TürDram
Proje tasarımcısıTom Fontana
SenaristTom Fontana
BaşrolLee Tergesen
J.K. Simmons
Dean Winters
Ernie Hudson
Harold Perrineau
Terry Kinney
Eamonn Walker
Kirk Acevedo
Adewale Akinnuoye-Agbaje
ÜlkeABD
Bölüm sayısı56
Yapım
Gösterim süresi55 dakika
Yayın bilgileri
KanalHBO
Yayın tarihi1997 - 2003

Oz, HBO kanalında 1997-2003 yılları arasında yayınlanmış hapishane konulu dizi. Toplam 6 sezon sürmüş olan dizi, kısaca OZ denilen Oswald State Correctional Facility adlı bir Amerikan hapishanesinde geçen olayları anlatıyor. Neo Nazilerin, Afrika kökenli Amerikalılar'ın, motorcuların, Sicilya mafyasının, Müslümanların, İrlandalıların, Latinlerin ve diğerlerinin etrafında dönen bu dizide pek çok aşırı şiddet içeren sahne bulunmaktadır. Çekimler Bayonne, New Jersey'de yapılmıştır. Türkiye'de bu dizi Cine5 ve DiziMax'da yayınlandı.

Kadro[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu kadrosunda Christopher Meloni, Ernie Hudson, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Harold Perrineau Jr., Eamonn Walker, Rita Moreno, John Lurie, Terry Kinney, Betty Buckley, Kathryn Erbe, Lee Tergesen, B. D. Wong, J. K. Simmons, Dean Winters, Scott William Winters, Kirk Acevedo, Erik King, David Zayas, Lauren Vélez ve Edie Falco bulunmaktadır.

Dizinin ana karakterleri aşağıdaki tabloda (tablodaki bazı ana karakterler bazı sezonlarda yardımcı karakter olarak yer aldı) verilmiştir:

Oyuncu Karakter Sezon
1 2 3 4 5 6
Harold Perrineau Jr. Augustus Hill Ana karakter
Lee Tergesen Tobias Beecher Ana karakter
Dean Winters Ryan O'Reily Ana karakter
Eamonn Walker Kareem Saïd Ana karakter
Ernie Hudson Leo Glynn Ana karakter
Terry Kinney Tim McManus Ana karakter
Rita Moreno Sister Peter Marie Reimondo Yardımcı Ana karakter
Kirk Acevedo Miguel Alvarez Yardımcı Ana karakter
J.K. Simmons Vernon Schillinger Yardımcı Ana karakter
Adewale Akinnuoye-Agbaje Simon Adebisi Yardımcı Ana karakter
Christopher Meloni Chris Keller Konuk Ana karakter

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Tobias Beecher (Lee Tergesen) alkol sorunları olan bir avukattır. Alkollü biçimde araba kullandığı bir gün küçük bir kız çocuğuna çarparak ölümüne sebep olur ve 15 yıl hapis cezası alır (şartlı tahliye görüşmeleri 4. yılda başlamak üzere). İşte bu olay sonrası Beecher OZ'a gönderilecek ve orada pek çok azılı suçlunun arasında hayatını sürdürmeye çalışacaktır. Bu sırada, Kareem Said (Eamonn Walker) beyazlara ait bir mekanı kundaklama suçundan hüküm giyer ve cezasını çekmek üzere Oz'a gönderilir ve Müslüman siyahların liderliğini üstlenir. Kareem Said suçunu kabul etmemekte ve mahkûmiyetinin siyasi olduğunu savunmaktadır. Dizide olan gelişmeler seyirciye mahkûm Augustus Hill (Harold Perrineau Jr.) tarafından felsefi bir dille anlatılır. Hapishane müdürü Leo Glynn (Ernie Hudson) ve Oz'un yöneticisi Tim McManus (Terry Kinney) da cezaevini yönetmektedirler.

Sezonlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • 1. Sezon: Kareem Said, Tobias Beecher ve Augustus Hill işledikleri suçlar nedeniyle Oz hapishanesine gönderilir. Kareem Said hakkındaki iddiaları reddetmekte ve Müslümanların liderliğine soyunmaktadır. Beecher, Aryanların lideri Schillinger'le aynı koğuşta kalır, tecavüze uğrar. Augustus Hill, yakalanırken sakat kalır ve cezaevinde tekerlekli sandalye ile dolaşır. Sezon, isyanla ve isyanda liderliği Said'in almasıyla sona erer.
  • 2. Sezon: İsyan sonrasındaki Oz hapishanesini anlatır.