İçeriğe atla

Oyuncu seçimi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Oyuncu seçimi veya NBA'daki yaygın kullanımıyla draft; genç oyuncuları spor takımlarına kazandırmaya yarayan sistemin adıdır. ABD, Kanada, Japonya, Rusya ve Filipinler'de daha sistematik bir şekilde işleyen bu sisteme, bu ülkelerde belirli bir stratejiyle oyuncu dağılımının sağlanması anlamına gelen draft (seçim taslağı) adı verilir.

Draft şekilli oyuncu seçimleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Draft sisteminde, seçilebilir oyuncu havuzundan takımlar oyuncu seçimi yapar. Oyuncular seçilirken, takımlar seçim sırasında avantaj elde etmek için ayrıcalık hakları satın alır ve takımlar aynı ligde mücadele eden başka bir takımın oyuncusunu da seçebilir.

En bilinen draft tipi "boştan seçim" şeklinde olur. Bu tür seçimlerde oyuncular genellikle lig içinden seçilir. Sporla bağlantılı kolejlerden, lise ve genç takımlardan da oyuncular seçilebilir. Ayrıca yurt dışından oyuncu seçimi de mümkündür.

Draft şekilli oyuncu seçimleri bir ligdeki takımlar arasındaki maddi adaleti sağlamak için oluşturulmuştur. Bu sistem genç oyuncuların parasal açıdan güçlü kulüplerce büyük paralarla transferini engeller ve ligdeki ortalama kalite yükselir. Ligdeki öncelikli draft etme hakları, önceki sezonun başarı sıralamasına ters orantılı olarak dağıtılır. Bu da bir önceki sezon başarısız olan takımların kadrolarını yeni sezon için genç oyuncularla güçlendirebilmesine imkân tanır.

NBA Oyuncu Seçme sistemi[değiştir | kaynağı değiştir]

NBA'da oyuncu seçimleri iki uzun dönem halinde her yaz New York'ta yapılır. Bir sezon içinde en başarısız olan takım, gelecek sezon öncelikli olarak oyuncu seçme hakkı kazanır. Diğer oyuncular, elemeli turlara (play-off) kalamayan 14 takım arasında draft edilir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]