Ovit aslanpençesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Vikipedi:TaksokutuVikipedi:Taksokutu
Ovit aslanpençesi
Bilimsel sınıflandırma
Âlem: Plantae (Bitkiler)
Bölüm: Magnoliophyta
(Kapalı tohumlular)
Sınıf: Magnoliopsida
(İki çenekliler)
Takım: Rosales
Familya: Rosaceae
(Gülgiller)
Alt familya: Rosoideae
Oymak: Potentilleae
Cins: Alchemilla
Tür: A. ovitensis
İkili adı
Alchemilla ovitensis
Y. Menemen & E. Hamzaoğlu
Dış bağlantılar
Commons-logo.svg Wikimedia Commons'ta Ovit aslanpençesi ile ilgili çoklu ortam belgeleri bulunur.
Wikispecies-logo.svg Wikispecies'te Ovit aslanpençesi ile ilgili detaylı taksonomi bilgileri bulunur.

Ovit aslanpençesi (Alchemilla ovitensis), gülgiller (Rosaceae) familyasından Türkiye'de endemik olan bir aslanpençesi türü. İlk olarak 2001-2002 yıllarında bilim dünyasına kazandırılmıştır.

Türkiye'de Rize-İspir arasında ve Ovit Dağı'nda 2700-3000 m rakımlarda bulunur. Kaya çatlaklarında görülür ve çiçeklenme ve meyve oluşumu Temmuz-Ağustos aylarında gerçekleşir.

Çok yıllık bir bitki olan ovit aslanpençesinin gövdesi 1-3 cm kadar ince, 20-25 cm uzunlukta seyrek veya sık tüylü ipeksidir. Böbrek biçimindeki yapraklar koyu yeşil tüysüz, yalnızca üstteki kıvrımları çok seyrek tüylüdür, gri veya grimsi-yeşil genellikle orta damarın altı hemen hemen tüysüz veya seyrek tüylüdür.

Çiçekler 3,5-5 mm genişlikte, çiçek sapı 2-3,5 mm tüysüz veya yalnızca yakın kısmında tüylüdür. Hipantiyum 1,2-1,7× 1,2-1,4 mm yarımküresel silindirik-dikdörtgen biçiminde sadece yakın kısmında tüylü veya tüysüzdür. Çanak yapraklar 1,2-1,6 mm genişçe üç köşeli dikdörtgen biçiminde tüysüz veya seyrek tüylüdür. Epikaliks 0,7-0,9 mm ince uzun-mızraksı tüysüz veya seyrek tüylüdür.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]