Outer Plane

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Outer Planes sayfasından yönlendirildi)
Jump to navigation Jump to search

Zindanlar ve Ejderhalar rol yapma oyununda Outer Plane, Tanrıların, Meleklerin ve Şeytanların ikamet ettiği, Cennetin ve Cehennemin olduğu yerdir. Her Outer Plane'e aligmentleri şekil verir.

Standart Dungeons & Dragons Kozmolojisi[değiştir | kaynağı değiştir]

16 tane Outer Plane vardır ve bu çemberin tam ortasında ise tarafsız bölge ve her Outer Plane e geçit olan Outlands onunda ortasında bir dağın tepesinde Kapılar Şehri Sigil vardır.

The Abyys[değiştir | kaynağı değiştir]

Aligment : Chaotic Evil

Blood War da savaşan iki farklı iblis grubundan olan Tanar’ri ler burada yaşamaktadırlar. 489 kattan oluşur, katlar kendi içlerinde sonsuzdur. Tanar’rilerin sayıları sonsuza yaklaşır. Fiziksel olarak oldukça güçlüdürler. Burada çok çok güçlü Demon Prensleri vardır. Abbys'i onlar idare ederler.

Buradaki Tanrılar :

Unutulmuş Diyarlar : Lolth(Drow Tanrıçası 66.katta yaşamaktadır),Beshaba(Kötü şans tanrıçası 13.katta yaşmaktadır).Umberle(Kötü deniz tanrıçası 13.katta yaşar).

Ejderha Mızrağı : Chemosh(Ölüler ve çürüme tanrısı 142.katta yaşar)Hiddukel(Yalanların tanrısı 333.katta yaşar).

Acheron[değiştir | kaynağı değiştir]

Aligment : Lawful Neutral Evil

Sürekli savaşın hakim olduğu kübik, prizmatik mekanların hava boşluklarının adaların olduğu bir planedir. Zaten İnfernal Battlefield olarak da geçer. Anlaşmazlık, savaş, çekişme ve mücadele günlük hayatın bir parçasıdır. Acheron un nüfusu ordulardan oluşmaktadır. Ayrıca Orc,Goblin ve Hobgoblin tanrıları bulunmaktadır.

Mechanus[değiştir | kaynağı değiştir]

Aligment : Lawful Neutral

Outer Plane in en düzenlisidir. Her şey çarklar üzerine oturtulmuştur(mecaz anlamda değil çok büyük çarklar vardır).Yapay zekaya sahip yaratıklarda yaşamaktadır(Modron). Modronlar Mantığın sesidir. Her şey tıkır tıkır işler.

Buradaki Tanrılar :

Unutulmuş Diyarlar : Helm(görev ve koruma) ve Mystra(büyünün tanrısı).

Arborea[değiştir | kaynağı değiştir]

Aligment : Caotic Good

Burada Olympus Dağı ve Yunan tanrıları bulunur. Birçok elf tanrısıda buradadır. Ayrıca burası Planelerde ki eğlencenin merkezidir. Burada bol bol Cyclops,Gaints,Sphinx,Titan bulunur.

Buradaki Tanrılar :

Unutulmuş Diyarlar : Helm(görev ve koruma) ve Mystra(büyünün tanrısı).

Sune(güzellik tanrıçası),Tymora(Şans Tanrıcası)

Arcadia[değiştir | kaynağı değiştir]

Aligment : Lawful Nautral Good

Buraya neden mükemmel güzelliğin diyarı dendiğini ilk bakışta anlarsınız.Ormanları sıra sıra düzenli, ağaçları aynı hizada boyda, ovalarda çimenler aynı yüksekliktedir. Araziler, alanlar son derece geometrik, ve yerleşim alanlar mükemel kesinlikte köşelere sahiptir. Her gün ve gece düzenli ve mükemmeldir.Şafak ve Gün batımı yoktur aniden sabah ve aniden akşam olur.

Buradaki Tanrılar :

Unutulmuş Diyarlar : Azuth(büyücülerin tanrısı,Mystra ile karıştırılmamalıdır,Mystra büyünün tanrıçasıdır) Ejderha Mızrağı : Reorx(zanaatkar, demirci tanrısı)

Baator[değiştir | kaynağı değiştir]

Aligment : Lawful Evil

Blood War ın diğer tarafı olan Baatezu lar burada yaşarlar. Tanar’ri lere göre düşük olan fiziksel güçlerini sinsilikleri ve zekaları ile kapatmışlardır. Sayıları Neredeyse sonsuz Tanar’ri lere karşı azdır ama zekalarıyla Tanar’ri sürülerine karşı zaferler kazanırlar.Prime Material Plane i ele geçirmek gibi bir amaçları vardır. Baator katlı ters çevrilmiş bir dağ şeklindedir. Kat sayısı Abbys den oldukça düşük olsa da kat aralıkları oldukça fazladır. Her katı bir Archdevil idare eder. Buraya Nine Hells de denir, hatta daha sık kullanılan ismi Nine Hells dir. Katlar arasındaki geçitleri oldukça güçlü Baatezu lar korur

Buradaki Tanrılar :

Ejderha Mızrağı : Takhisis(kötülük, nefret tanrısı)

The Beastland[değiştir | kaynağı değiştir]

Aligment : Neutral Caotic Good

Her türlü yaşam alanı Orman,Çöl,Bataklık,Sulak alanlar vardır. Bundan dolayı burada her çeşit hayvan yaşar. Buraya giren Primerlar kendi içlerindeki hayvanı bulurlar ve zamanla iç güdülerine göre yaşamaya başlarlar.

Buradaki Tanrılar :

Unutulmuş Diyarlar : Deneir(yazı, edebiyat tanrısı),Milil(Şiir,şarkı tanrısı) Ejderha Mızrağı : Chislev(doğa, tabiat tanrısı),Habbakuk(hayvan, denizler tanrısı)

Bytopia[değiştir | kaynağı değiştir]

Aligment : Neutral Lawful Good

Üretim Plane i diye geçer. Verimli toprakları ve zengin madenleri vardır.

Buradaki Tanrılar :

Unutulmuş Diyarlar : Ilmater(dayanıklılık, direnç tanrısı) Ejderha Mızrağı : Kiri-Jolith(şovalyelerin, savaşın ve cesaretin tanrısı)

Carceri[değiştir | kaynağı değiştir]

Aligment : Neutral Chaotic Evil

Burası Umutsuzluk Planeidir. Carceri Blood War ’a adam toplamak konusunda önemli rol oynar. Altı yuvalı plane olarak da anılır. 6 Kattan oluşur ve biri diğerinin içindedir. Katların pas kırmızısı renginde ışık kaynakları vardır, ama ısı vermezler. Carceri hırsızlar, dolandırcılar, arkadan bıcaklayanlarla doludur. Hiçbir sakin geçmişini hatırlamaz.Buralarda Bol bol Mephit, larva, nighmare,shadow fiend,Titan,Imp,Gehrelerth bulunmaktadır.

Buradaki Tanrılar :

Unutulmuş Diyarlar : Malar(av tanrısı),Talona(Assasinlerin tanrıçasıdır, ayrıca Layd of Poison olarak da bilinir.)

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]