Otuz Dokuz Basamak (roman)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Otuz Dokuz Basamak
Otuz Dokuz Basmak Roman Buchan.jpg
John Buchan'ın Otuz Dokuz Basamak (The Thirty-nine Steps) romanının 2003'te "Bilge Kültür Sanat Yayınları" ndan çıkan Türkçe baskısının kapağı.
Yazarı John Buchan
Orijinal ismi The Thirty-nine Steps
Çevirmen Saliha Engin
Ülke İngiltere Birleşik Krallık
Özgün dili İngilizce
Dili Türkçe
Seri ismi Çocuklar İçin Dünya Klasikleri Dizisi
Konu(lar) Gerilim, casusluk, macera
Türü Roman
Yayınevi Bilge Kültür Sanat Yayınları
Anadilinde
basım tarihi
2003
Yayın ortamı Karton kapak, 2. hamur kâğıt, ciltsiz
Sayfa sayısı 110 sayfa
Boyut ve ağırlık 13,5x19,5 cm
ISBN 9758509942
Sonraki eser Greenmantle (1916) (Doğudaki Sır)

Otuz Dokuz Basamak, İskoçya'lı yazar John Buchan'ın 1915 yılında yayımladığı gerilim casusluk romanının adıdır. Özgün adı The Thirty-nine Steps olan kitap, Türkiye'de 2003 yılında Saliha Engin'in çevirisiyle Bilge Kültür Sanat Yayınları'ndan çıkmıştır.[1](ISBN 975-8509-94-2)

John Buchan'ın bu romanı 1935 yılında Alfred Hitchcock tarafından aynı adla sinemaya aktarıldıktan sonra daha da ünlenmiş ve bugüne kadar sürekli yeni baskılar yapmak suretiyle ilk basıldığı 1915 yılından bu yana hiçbir zaman kitap raflarından eksilmemiştir.[2] Roman ABD'de kamu malı durumundadır, Gutenberg.org veya benzeri bir siteden yasal olarak indirilip okunabilir.

Otuz Dokuz Basamak, romanın baş karakteri olan Gizli Ajan Hannay'in ilk macerasıdır. Yazar John Buchan, Ajan Hannay karakterini bundan sonra yazacağı birkaç romanında daha kullanacaktır. Bu romanlar Greenmantle (1916), Mr Standfast (1919), The Three Hostages (1924), The Courts of the Morning (1929) ve The Island of Sheep (1936)'tir. Bunlardan Greenmantle'ın konusu İstanbul'da geçer ve Türkiye'de Doğudaki Sır adıyla yayımlanmıştır.[3]

Konusu[değiştir | kaynağı değiştir]

1914 yılında Avrupa savaşın eşiğindedir ve her yerde casuslar cirit atmaktadır. Rodezya'dan Londra'ya yeni bir hayat kurmak üzere gelen Richard Hannay, Franklin P. Scudder adlı bir İngiliz ajanının yardım talebiyle karşılaşır. Ajana göre, Almanlar Yunan Başbakanına bir süikast düzenledikten sonra İngiltere'ye ait bazı belgeleri çalıp Avrupa'da savaşı başlatmayı planlamaktadırlar ve İngiltere'deki bu Alman casusluk şebekesinin adı "Siyah Taş" tır, ve ortada "Otuz Dokuz Basamak" olarak adlandırılan bir sır dolaşmaktadır.

Birkaç gün sonra apartman dairesine gelen Richard Hannay, İngiliz ajanının öldürülmüş olduğunu görür. Polisin cinayet için ilk başta kendisinden şüpheleneceğinden korkan Hannay olayın sırrını açığa çıkarmak üzere İskoçya'ya doğru yola çıkar. Peşinde artık hem polis hem de Alman casusları vardır.

Sinema uyarlaması[değiştir | kaynağı değiştir]

John Buchan'ın 1915 yılında yayımladığı bu roman 1935 yılında Alfred Hitchcock tarafından The 39 Steps adıyla sinemaya uyarlandı. İngiliz asıllı ünlü yönetmenin henüz İngiltere'deyken çektiği bu filmin başrollerinde Robert Donat ve Madeleine Carroll oynamışlardı. Film Hitchcock'un sinemadaki 24. filmi olmakla beraber onun karakteristik tarzını yakaladığı ve ustalığının zirvesine ulaştığı filmi olmuştur. 39 Basamak Hitchcock'un bundan sonraki filmlerinde sıklıkla başvuracağı 'suçsuzluğunu kanıtlamaya çalışan, başı tesadüfen belaya girmiş adam' temasını işlediği ilk filmidir.[4]

Roman ve filmin farkları[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Romanda olaylar I. Dünya Savaşı'nın hemen öncesinde, 1914 yılında geçerken, Alfred Hitchcock filmde olayları 1930'lu yıllara, yani II. Dünya Savaşı'nın öncesine taşımıştır.
  • Ayrıca romanda Hanney'den yardım isteyen İngiliz ajanı Franklin P. Scudder bir erkektir. Oysa filmde Hitchcock daha ilgi çekici olması için bu ajanı kadın yapmıştır. Filmde kod adı Miss Smith olan Annabella adlı ajanı Lucie Mannheim canlandırıyordu.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]