Otto Pérez Molina

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Otto Pérez Molina (d. 1 Aralık 1950), Guatemala'nın Yurtsever Partisi (Partido Patriota) adayı olarak 2011 Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan bir Guatemalalı politikacı ve emekli tuğgeneral.

Askeri Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Pérez, Guatemala Ulusal Harp Akademisi (Escuela Politecnica) ve Amerikan Savunma Koleji Okulu mezunudur. Orduda görev yaptığı süre zarfında, askeri istihbarat ve ordu müfettişi genel müdürü olarak görev yaptı. 1983 yılında ordu subayları grubunun bir üyesiydi. Savunma Bakanı Óscar Mejía, de facto devlet başkanı Efraín Ríos Montt'a karşı darbeyi destekledi. 1993 yılında askeri istihbarat şefi olarak görev yaptı.

Pérez de Guatemala'da 30 yıl süren İç Savaşı bir son veren, 1996 Barış Anlaşmalarının müzakerelerinde orduyu temsil etti. 1998 ve 2000 yılları arasında Inter-Amerikan Savunma Kurulu'nda Guatemala'yı temsil etti. General Pérez, aktif askerlik görevinden 2000 yılı Ocak ayında emekli oldu.

Siyasi Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Otto Pérez Molina 24 Şubat 2001 tarihinde Vatansever Partisini kurdu. 9 Kasım 2003 genel seçimlerinde, iki parti ile ittifak yaparak PP Grand Ulusal İttifak ile kongre üyesi olarak kongreye seçildi. Ülkede artan suçlara karşı Yurtsever Partisi'nden 2007 cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday oldu. 9 Eylül'de ilk yarışmada ikinci büyük sayıda oy aldıktan sonra Umut Ulusal Birlik Partisinden Alvaro Colom, 4 Kasım 2007 tarihinde ikinci turda seçimi kaybetti. Kasım 2011'de % 54 oy ile yeni devlet başkanı seçildi.


Siyasi görevi
Önce gelen
Álvaro Colom
Guatemala Devlet Başkanı
Seçildi

2012–günümüz
Görevde