Otostereogram

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Doğru bakma teknikleriyle noktalardan oluşan şifrelenmiş bir otostereogram üç boyutlu olarak görülebilir. Tam boyutta görmek için resme tıklayınız.

Otostereogram, insan beyninde iki boyutlu bir görüntüden üç boyutlu optik bir illüzyon elde etmek için tasarlanan tek imajlı stereogramdır. Normalde gözler bir uyum içinde beraber hareket eder. Bu üç boyutlu görüntüyü elde etmek için, beyin bu uyumun üstesinden gelmelidir.

En basit otostereogram, "duvarkağıdı otostereogramı" olarak bilinen yatay olarak tekrar eden desenlerden oluşur. Otostereogramlar, stereogramlara çok benzer yalnız otostereogramlara bakarken stereoskop kullanılmaz.

Otostereogramlar "fırlak" ve "şaşı" şekilde olmak üzere iki şekilde görülebilir.[1] Çoğu otostereogramlar "fırlak" biçimde bakılarak görülebilir. Bunun için gözlerin paralel bir açı izlemesi gerekirken "şaşı" biçiminde bakış yakınsak açı gerektirir.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ The terms "cross-eyed" and "wall-eyed" are borrowed from synonyms for various forms of strabismus, a condition where eyes do not point in the same direction when looking at an object. Wall-eyed viewing is informally known as parallel-viewing.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]