Oskar von Niedermayer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Oskar Ritter von Niedermayer (d. 8 Kasım 1885; Freising, Bavyera - ö. 25 Eylül 1948; Vladimir, SSCB), Alman profesör, general ve maceraperst.

İlk yılları ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Oskar Niedermayer, Regensburg'dan tüccar bir aileden geldi. 1905'de subay adayı olarak 10. Bavarian topçu alayına katıldı. Teğmenliğe yükseldikten sonra, silahlı kuvvetlere katılmaya hak kazandı ve doğa bilimi, çaoğrafya ve iran dilini öğrenme şansı buldu. Hindistan ve basra körfezinde tıp çalışmaları için bulundu. Niedermayer lut çölünü geçen ilk avrupalı oldu. I. Dünya Savaşı patlak vermeden çok az bir zaman önce orduya geri döndü. Niedermayer, 15 Aralık 1914'de Alman ordu liderleri tarafından gelenekleri taklit etme tekneğini öğrenmek için Afganistana gönderildi. (ki bu teknik daha sonra Arabistanlı Lavrance tarafından Arapların kandırılıp Osmanlıya baş kaldırması için kullanılacaktı.) 26 Eylül 1915'de Niedermayer'in gezisi Kabul'a kadar uzandı. Fakat emir Habibullah'tan kesin bir sonuç alamadı. 1916 Mayısında geri dönerek gezisine Osmanlı imparatorluğundan tekrar başladı. Takip eden aylarda (askeri görevin kalan liderleriyle beraber) orta doğudaki Alman birliklerini kumanda etti. Mart 1918'de Almanyaya geri çağrıldı.

İki savaş arasında[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaşın sonunda Niedermayer izine ayrıldı ve Münih üniversitesinde edebiyat ve çoğrafya öğrenim şansı buldu. Dr. phil ünvanını kazandı. Bu zaman içerisinde halkla ilişkiler müdürlüğü yaptı. Aynı yılın aralık ayında orduya geri döndü.1932'ye kadar Moskovada memurluk yaptı. Daha sonra orduya geri dönerek prusya topçu alayına katıldı. 1937'de Hitlerin isteğiyle Berlin üniversitesinde zorunlu askeri doktorini üzerine işe başladı.

II. Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]