Oskar von Niedermayer

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Oskar Ritter von Niedermayer (d. 8 Kasım 1885; Freising, Bavyera - ö. 25 Eylül 1948; Vladimir, SSCB), Alman profesör, general ve maceraperest.

İlk yılları ve kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Oskar Niedermayer, Regensburg'dan tüccar bir aileden geldi. 1905'te subay adayı olarak 10. Bavayera Topçu Alayı'na katıldı. Teğmenliğe yükseldikten sonra, silahlı kuvvetlere katılmaya hak kazandı ve doğa bilimi, coğrafya ve İran dilini öğrenme şansı buldu. Hindistan ve Basra Körfezi'nde tıp çalışmaları için bulundu. Niedermayer Lut Çölü'nü geçen ilk Avrupalı oldu. I. Dünya Savaşı patlak vermeden çok az bir zaman önce orduya geri döndü. Niedermayer, 15 Aralık 1914'te Alman ordu liderleri tarafından gelenekleri taklit etme tekniğini öğrenmek için Afganistan'a gönderildi (ki bu teknik daha sonra Arabistanlı Lawrence tarafından Arapların ikna edilip Osmanlı'ya baş kaldırması için kullanılacaktı). 26 Eylül 1915'te Niedermayer'in gezisi Kabil'e kadar uzadı. Fakat emir Habibullah'tan kesin bir sonuç alamadı. 1916 Mayısında geri dönerek gezisine Osmanlı İmparatorluğu'ndan tekrar başladı. Takip eden aylarda (askeri görevin kalan liderleriyle beraber) Orta Doğu'daki Alman birliklerini kumanda etti. Mart 1918'de Almanya'ya geri çağrıldı.

İki savaş arasında[değiştir | kaynağı değiştir]

Savaşın sonunda Niedermayer izine ayrıldı ve Münih Üniversitesi'nde edebiyat ve coğrafya öğrenim şansı buldu. Dr. phil unvanını kazandı. Bu zaman içerisinde halkla ilişkiler müdürlüğü yaptı. Aynı yılın aralık ayında orduya geri döndü. 1932'ye kadar Moskova'da memurluk yaptı. Daha sonra orduya geri dönerek Prusya Topçu Alayı'na katıldı. 1937'de Hitler'in isteğiyle Berlin Üniversitesi'nde zorunlu askeri doktrini üzerine işe başladı.

II. Dünya Savaşı[değiştir | kaynağı değiştir]