Orhaniye, Keşan

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Orhaniye
—  Köy  —
Edirne
Edirne
Ülke Türkiye Türkiye
İl Edirne
İlçe Keşan
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus (2012)[1]
 - Toplam 395
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0284
İl plaka kodu
Posta kodu 22800
İnternet sitesi: [2]

Orhaniye, Edirne ilinin Keşan ilçesine bağlı bir köydür.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Trakya karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2012 395
2011 404
2007 580
2000 500
1990 614
1985 667

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Edirne ilinin köyleri içinde büyükbaş hayvancılıkta önde gelen köylerdendir. Türkiye'de bilinen tüm süt ve süt ürünleri üreticileri köyden süt almaktadır. Az miktarda arıcılıkla uğraşanlar da vardır. Ayrıca 600 dönüm üzerine kurulu, tarım araştırma istasyonu da bulunmaktadır. Köyde modern çiftçiliğe açık olunduğundan hemen her evde traktör, iki biçerdöver, balya makineleri, mısır ve çayır biçme makineleri mevcuttur. Köyün hemen yakınına inşa edilen sulama göleti ve var olan yeraltı suları sayesinde sulu tarım oranı son yıllarda artış göstermiştir.

Genel bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, Keşan-Enez kara yolu kenarında ve buradan başlayıp köy meydanına kadar uzanan ortada düz tek bir cadde ve bu caddeyi dik kesen sokakların etrafında, kuzey doğuya bakan hafif bir eğime sahip alanda, geniş bahçeler içinde yönleri genellikle güneye bakan evlerden kurulmuştur. Köyde dere karşısı denen dümdüz bir alandan ibaret olan mera önceleri harman yeri olarak da kullanılırdı. Alan düz olması sebebiyle eskilerde askeri manevralarda ve daha yakın zamanlarda zirai mücadelede kullanılan pervaneli uçakların iniş-kalkış yapabildikleri bir pist olarak kullanılmıştır. Bu alanda yer alan köyün diğer girişi olan yol boyunca, "Galatasaraylılar Lions Kulübü" ve TEMA vakfı tarafından ağaçlandırılmış ve mera ıslah çalışmaları yapılmıştır. 2006 yılında, Keşan'da konuşlu bulunan Tugay Komutanlığınca, köyün okulu, yolları,köy meydanı camisi, futbol sahası yeniden düzenlenmiştir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur.Sağlık evi bulunmaktadır. Ayrıca 2 restoran ve 3 de kahvehane bulunmaktadır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. köyün bir diğer adı Todoriç'tir.Köy Keşan a 24 km'dir.Köye ulaşım sorunu yoktur. Her saat başı Keşan köy garajından kalkan ve köyden geçen Enez arabaları mevcuttur.Köye atama düşünen öğretmen arkadaşlar rahatlıkla geliş gidiş yapabilirler ayrıca köyün öğretmen servisi vardır.Konaklamak içinde Keşan merkezde ev kiralayabilirler.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. "Nüfus". 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. http://web.archive.org/web/20160305062740/http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=243883. Erişim tarihi: 27 Şubat 2014.